چگونه در سایتمان فروش دلاری داشته باشیم؟

نویسنده(ها): مدیر سبز - ژان بقوسیان
زمینه:  تجارت الکترونیک
اشاره: با راه اندازی یک سایت و داشتن کالایی برای فروش، نوبت به پیش بینی روشی برای دریافت پرداختهای مشتریان می رسد.

با راه اندازی یک سایت و داشتن کالایی برای فروش، نوبت به پیش بینی روشی برای دریافت پرداختهای مشتریان می رسد. رایج ترین روش برای تبادل پول در اینترنت استفاده از کارتهای اعتباری مانند ویزاکارت و مسترکارت هستند. حال چگونه می توانید سایت خود را طوری مجهز سازید تا بتوانید پرداختهای کارتهای اعتباری را بپذیرید.

   1-داشتن حساب جاری (Merchant account) در یکی از بانکهای خارجی. اگر بتوانید در بانکی خارجی حساب جاری داشته باشید این امکان وجود دارد که با افزودن نرم افزارهای پردازش کارت اعتباری به سایت و ایجاد تنظیمات لازم برای امنیت، مشتریان مستقیما اطلاعات کارت اعتباری را در سایتتان وارد کنند و پول مستقیما به حساب بانکی شما واریز خواهد شد. البته باید برای نرم افزار لازم، چندصد دلار بپردازید. مزیت این روش آن است که در لحظه پرداخت، پول به حساب بانکی شما اضافه می شود. ولی اگر تازه کار هستید و ترجیح می دهید از روش ساده تری استفاده نمایید روش دوم می تواند مفید باشد.

   2-استفاده از شرکتهای واسطه برای دریافت وجه
. در این روش ابتدا خود باید یک کارت اعتباری معتبر داشته باشید. بسیاری از شرکتهای ایرانی این سرویس را ارائه می دهند. کارت شما باید کارت فیزیکی و واقعی باشد. تا حد امکان از کارتهای مجازی برای اینکار استفاده نکنید. با داشتن کارت اعتباری فیزیکی می توانید موجودی آنرا (البته پس از کسر درصد قابل توجهی از آن!) از صرافی های معتبر دریافت کنید. با افتتاح بانک ایران اروپا امید می رود بزودی بتوان با مراجعه به آن و ارائه مدارک شناسایی براحتی بتوان کارت اعتباری لازم را دریافت کرد. پس از تهیه کارت اعتباری نوبت به انتخاب سرویسی برای دریافت پول از طریق سایتتان از مشتریان می رسد. معروفترین سایتها برای پردازش کارت اعتباری Paydotcom، PayPal و Plimus هستند. این سایتها برای راه اندازی سرویس هیچ هزینه ای دریافت نمی کنند. سایتهای 2CheckOut و ClickBank نیز از بهترینها در این زمینه هستند ولی برای ثبت نام در سایت آنها باید حاضر به پرداخت وجه ثبت نام باشید. البته تمامی سایتهای نام برده شده در هر معامله درصدی را از فروشنده دریافت می کنند که معمولا چیزی در حدود 2 تا9 درصد قیمت فروش است. بنابرین شاید به نفعتان باشد که در سایتهای غیررایگان مثل کلیک بانک عضو شوید، ولی بعدها درصد کمتری در هر فروش بپردازید.

حال به موضوع اصلی بحث می رسیم: در ایران از کدامیک از سرویسهای فوق می توان استفاده کرد؟


پی پال

معروفترین و رایج ترین سایت دریافت پول پی پال است. از طریق این سایت می توانید برای دوستان و آشنایان پول بفرستید. کافی است آدرس ایمیل شخص مقابل را داشته باشید و او با آن ایمیل در پی پال اکانت داشته باشد. درصدی که پی پال از هر فروش دریافت می کند بسیار کم و با صرفه است و چیزی در حدود 3-2 درصد قیمت فروش است.
 ولی این سایت یک عیب بسیار بزرگ (حداقل برای ما) دارد و آنهم سیستم پیچیده و نامشخص امنیتی آن است. این سایت تمامی ورود و خروجها و آدرسهای IP شما را بررسی می کند و در صورت داشتن کوچکترین شک به هویت شما، اکانت را اصطلاحا لیمیت (محدود) می کند. در اکانتهای محدود شما نمی توانید از موجودیتان برداشت کرده و یا خریدی انجام دهید ولی پول می تواند به حساب شما واریز گردد. برای رفع محدودیت حساب، از شما خواسته می شود تا مدارک لازم را برای پی پال ارسال کنید. این مدارک معمولا شامل قبض های آب و برق آدرسی است که در هنگام افتتاح حساب وارد کرده اید. و اگر به آدرسی که در هنگام ثبت نام وارد کرده اید دسترسی ندارید باید حساب پی پال و موجودی آنرا فراموش کنید! مشکل اساسی دیگر آن است که تایید هویت شما و دریافت مدارک تنها یکبار انجام نمی شود و هرگاه پی پال به شما مشکوک شود مدارکی را از شما درخواست می کند تا هویت شما تایید گردد.

موضوع دیگر آن است که برای کشورهای مختلف استراتژی های متفاوتی بکار گرفته می شود. مثلا اگر کشور خود را آمریکا، کانادا و چند کشور دیگر که در سایت ذکر شده، انتخاب کنید با داشتن کارت اعتباری معتبر قادر به تایید اکانت و استفاده از آن نیستید بلکه باید کدملی و مشخصات دقیق حساب بانکی را ارائه کنید تا توسط پی پال بررسی شود. با تجربه های تلخی که از استفاده از پی پال داشتم این سایت را برای دریافت پول توصیه نمی کنم. البته در یک صورت می توانید با اطمینان از این سرویس استفاده کنید و آن هم این است که از یکی از بستگان یا آشنایان در خارج از کشور بخواهید حساب بانکی بنام خودش باز کند و کارت اعتباری بگیرد و شما با این مشخصات و آدرس واقعی در پی پال عضو شوید. در صورت لیمیت شدن اکانت، آشنای شما باید مدارک محل سکونت را برای پی پال بفرستد. البته باید یک IP معتبر خارجی داشته باشید، زیرا از ایران نمی توانید وارد سایت آنها شوید.

سایت Plimus
و حال به گزینه ای بسیار عالی و بی نظیر بنام  Plimus می رسیم. این سایت خدماتی بسیار حرفه ای به شما ارائه می دهد و در عین حال استفاده از آن بسیار آسان است. با عضو شدن در این سایت و گذاشتن دکمه پرداخت بر روی سایتتان، مشتری گزینه های زیادی برای پرداخت دارد و می تواند از طریق کارتهای اعتباری، پرداخت تلفنی، پرداخت فکسی، چک آنلاین و حتی پی پال پرداخت را انجام دهد! مزیت دیگر این سایت امکان طراحی سفارشی صفحات سفارش و پرداخت است، یعنی حتی در صفحه نهایی پرداخت می توانید لوگو و متن دلخواه را جای نمایش دهید.

تنها دو عیب را می توان برای این سایت ذکر کرد. اول آنکه درصدی که از هر فروش دریافتمی شود نسبتا زیاد است و با توجه به جدول موجود در سایت آنها چیزی در حدود 5/4 تا 15 درصد حق معامله دریافت می شود. البته این موضوع عاملی محدود کننده نیست زیرا می توانید کالای خود را کمی گرانتر قیمت گذاری کنید.

عیب دوم آن است که پرداختها بصورت لحظه ای به حساب شما منتقل نمی شود. در نیمه هر ماه میلادی تمامی حساب ماه قبلی به حساب شما منتقل می شود. این سایت محدودیتی برای کشورهای تحریم شده ندارد و در چند دقیقه می توانید در آن بطور رایگان ثبت نام کنید. پس از ثبت نام و وارد کردن مشخصات کارت اعتباری خود، وارد کنترل پنل این سایت می شوید. حال می توانید کالای خود را تعریف کنید. صفحه سفارش را طراحی کنید و قیمت آن و مشخصات را وارد کنید. در انتها سایت پلیماس لینکی را در اختیار شما قرار می دهد. کافی است آن لینک را به دکمه شفارش سایتتان ارتباط دهید و فروش را آغاز کنید!

بنابرین با تمامی مشکلات موجود این امکان وجود دارد که تجارت الکترونیک را هر چه زودتر آغاز کنید. حال این سئوال پیش می آید که چه محصولاتی را می توان در سایت فروخت. بهترین محصولات، کالاهای دیجیتال هستند که نیازی به ارسال کالای فیزیکی ندارند و مشتری می تواند آنها را دانلود کند. در شماره بعد به این موضوع خواهیم پرداخت.

بازدید : 3244

نماد اعتماد
logo-samandehi