معیارهای انتخاب شرکت های برتر جهان

فهرست و معیارهای سنجش 100 شرکت برتر جهان توسط نشریه business week یکی از معتبرترین مجلات اقتصادی جهان اعلام شد.

به گزارش این نشریه اقتصادی جزئیات بی شماری وجود دارند که با در نظر گرفتن تمامی آنها می توان فهرست درستی از رده بندی شرکت های برتر دنیا فراهم کرد.
برای قرار گرفتن در لیست شرکت های برتر جهان ارزش کل یک شرکت تجاری باید حداقل یک میلیارد دلار باشد تا بتوان آنها را در فهرست رده بندی شرکت های تجاری برتر با شرکت های دیگر مقایسه کرد.
بنا بر این گزارش در صورتی می توان شرکتی با یک میلیارد دلار سرمایه را در این مقایسه ها قرار داد که حداقل یک سوم از کل درآمد خود را از طریق فروش محصولات در داخل کشوری که تولید می شوند کسب کند و اطلاعات تجاری و مالی کافی و لازم را در راستای ارتقای سطح فروش با اصول درست بازاریابی نیز در اختیار داشته باشد.
انتخاب نشریه business week از کل شرکت های تجاری بر مبنای اصول تحلیلگرانه کارشناسانی صورت گرفته که سقف احتمالی درآمد هر شرکت را در آینده در نظر گرفته اند.
در این انتخاب همچنین معیار در آمد فعلی هر شرکت و حجم مادی سرمایه ها در زمان حال در نظر گرفته شده است.
اولین مرحله انتخاب یک شرکت این است که کلیه سرمایه های آن قابل تبدیل شدن به یک موسسه تجاری دیگر باشد.
موسسه دوم می تواند با عنوان تجاری مشابه فعالیت داشته باشد یا زیر مجموعه ای از موسسه اول باشد. در این محاسبات مالیات و هزینه های تولید محصول و هزینه پرداخت حقوق کارمندان نیز در مجموعه هزینه ها و مخارج هر شرکت گنجانده می شود.
مرحله دوم معیار سنجش برتری یک شرکت درجه خطر پذیری و ریسک کردن آن در مورد چند برابر کردن یا از دست دادن درآمد پیش بینی شده است.

بر اساس جدول رده بندی نشریه business week شرکت نوکیا در سال 2003 در مقام ششم جهان بود ولی بر طبق رده بندی جدید این شرکت در سال 2004 با دو پله سقوط به مقام هشتم تنزل یافته است.
فروش گوشی های تلفن همراه نوکیا به دلیل روی آوردن خریداران و مصرف کنندگان به محصولات مشابهی با کیفیت و خدمات بهتر همچون سامسونگ کاهش چشمگیری داشته باشد. از این رو تولید کننده پر فروش ترین گوشی تلفن همراه طی سال های گذشته 2 رتبه تنزل کرده است.
شرکت سونی نیز که در سال 2003 در ردیف بیستم قرار داشت طی سال جاری میلادی با تولید و فروش تلویزیون های LCD و PS2 و بازی های کامپیوتری توانست مقام خود را در ردیف بیستم حفظ کند. اما در این بین شرکت سامسونگ الکترونیک که در جدول رده بندی سال 2003 در ردیف بیست و پنجم بود امسال موفق شد با چهار پله صعود خود را تا ردیف بیست و یکم ارتقا بخشد.
سامسونگ پس از شرکت های بزرگ ژاپنی که با کاهش مقطعی قیمت ها پیش از این طلایه دار رکوردهای پیشرفت بوده اند توانسته است با چهار رتبه ارتقای درجه و کاهش بهای محصولات تولیدی بازار را آرام و فعالیت تجاری و پیشرفت خود را بیشتر کند.
شرکت سامسونگ 10 سال قبل حضور چندانی در بازار رقابتی تلفن های همراه نداشت و تنها در کره تلفن های همراه خود را به فروش می رساند. حتی در آنجا هم در رده دوم پس از شرکت موتورولا قرار داشت.
در حال حاضر تلفن های همراه سامسونگ نماد نوآوری است و این شرکت به دومین تولید کننده تلفن های همراه در جهان تبدیل شده و قصد دارد با ادامه روند کنونی تا سال 2010 شرکت نوکیا را نیز پشت سر گذاشته و به اولین تولید کننده جهان تبدیل شود.
نوکیا 36 درصد بازار 85 میلیارد دلاری دنیا را در دست دارد در حالی که سامسونگ تنها 13 درصد بازار جهانی را در اختیار دارد. ولی سامسونگ به دلیل اینکه خود را گرفتار حاشیه نکرده با ساخت تلفن های همراه با ارزشی که مشخصه های خوبی داشته و سود خوبی نیز عاید شرکت می کنند، در حال رشد است.

شرکت های برتر جهان

رییس هیات مدیره شرکت سامسونگ می گوید: یک دهه پیش از این سامسونگ تولید کننده تراشه های حافظه بود اما اکنون پیشرو ساخت ابزار الکترونیکی است. به گفته جونگ یونگ یون سامسونگ شرکتی است که در فصل اول سال 7/2 میلیارد دلار درآمد خالص داشته است و این مساله آن را به سود ده ترین شرکت تکنولوژی پیشاپیش مایکروسافت، آی بی ام و اینتل بدل ساخته است. یون معتقد است: فروش سامسونگ در سال 2009 می تواند به 80 میلیارد دلار برسد.

شرکت سامسونگ از وضعیت گمنامی که در گذشته است اکنون به مقام بیست و یکم در میان مارک های معروف جهان رسیده است.

 منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

بازدید : 5210

نماد اعتماد
logo-samandehi