فنون موفقیت در کسب و کار: بر نقاط قوت خود تمرکز کنید

ستارگان ورزشی مانند جاناتان استنگر و استیو اسمیت می توانند نکاتی را درباره عملکرد شخصی به دنیای کسب و کار ارایه دهند.
در پایان هرسال وقتی که فرم ارزشیابی عملکرد را دریافت می نماییم  مروری بر میزان فعالیتمان در 12 ماه گذشته می کنیم احتمالا شما هم مانند من توجه کرده اید که میزان عملکردتان افزایش یافته است یا نه؟
به میزانی که انتظارات عملکردی افزایش می یابد ضروری است عملکرد افراد نیز افزایش یابد و نمره ارزشیابی که استحقاق آن را دارید کسب کنید. ما می خواهیم با در میان گذاشتن درس‌های کلیدی از دنیای ورزش به شما کمک کنیم تا بتوانید آنها را در مورد نقش خودتان بکار ببندید.

کنترل موارد قابل کنترل
هر چه قدر فشار برای انجام کاری بیشتر شود میزان شکست نیز افزایش می یابد. شرایط فشار می تواند باعث شود افراد سردرگم شده، ‌ندانند چه کاری انجام دهند. توانایی حفظ امور در این شرایط ضروری است. در چنین شرایطی اغلب محیط است که افراد را کنترل می کند بجای اینکه افراد محیط را کنترل کنند. در ورزش، ضرب المثلی وجود دارد که می گوید موارد قابل کنترل را کنترل کنید. این گفته در زندگی واقعی توسط استیون بردبری اسکیت باز سرعت استرالیایی بکار گرفته شده است. بردبری در مسابقات فاینال شهر لیک سالت مقام بدست آورد وقتیکه مارک گاگنان از بازی حذف شد، در مسابقه نهایی او در جایگاه آخر قرار داشت اما بخاطر افت رقبایش پیروز شد. او با علم به اینکه نمی تواند  نتیجه مسابقه را کنترل کند عملکرد خود را با تمرکز بر آموزش، تجربه، ‌افکار و مسابقه اش تحت کنترل درآورد.
او در مصاحبه ای پس از کسب مدال طلا گفت:" واضح است که من سریعترین اسکیت باز نبودم. من فکر نمی کردم مدال بگیرم درست در یک و نیم دقیقه پایان مسابقه بود که من برنده شدم من پیروزی را مدیون یک دهه تلاش سخت هستم. " این تلاش مربوط به نجات یافتن او از دو حادثه مرگبار می باشد. در سال1994 در مونترال در طول مسابقه تیغه کف کفش یک اسکیت باز  ساق پایش را  می برد و او 4 لیتر خون از دست می دهد و در سال 2000، گردنش در تمرین می شکند و او نزدیک به شش هفته برای تجدید و احیای روحیه بستری می شود.

حالا چطور این موضوع قابل تعمیم است؟
هر وقت که با شرایط فشار مواجه می شوید از خودتان سئوال کنید چه چیزهایی را می توانید کنترل کنید؟ مهم این است که حداقل به دو مسئله توجه داشته باشید اول اینکه شما می توانید عملکرد خودتان را کنترل کنید ثانیا شما نمی توانید نتیجه را کنترل کنید. البته ممکن است شما حداکثر توانایی تان را بکار بگیرید و روشی را طی کنید که به نتیجه دلخواه برسید.
سخن مشهوری از حضرت موسی (ع) است که می فرماید در خصوص چیزهایی که ورای کنترل شماست نگرانی بروز ندهید چرا که وقتی چیزی خارج از کنترل شما باشد نگرانی سودی ندارد.
یک تکه کاغذ سفید بردارید و فهرست همه مواردی را که بر نتیجه عملکرد شما تاثیر دارد بنویسید سپس مواردی که خارج از کنترل شماست، حذف کنید. حالا شما با فهرست مواردی روبرو هستید که می توانید در مقابل آن پاسخگو باشید.
بر روی یک طیف به خودتان در خصوص هر یک از موارد قابل کنترل مشخص شده از یک تا ده نمره بدهید و تمام توان خود را بکاربگیرید تا نمره شما تا حد امکان به ده نزدیک شود. این شیوه بیشترین شانس را به شما می دهد که عملکردتان را در حد رده جهانی بالا ببرید

تقابل نقاط قوت و نقاط ضعف  
 اگر می خواهید به نقطه اوج ترقی در عملکرد تان به عنوان انسان ویا نقش حرفه ای تان در کسب و کار برسید باید 90 درصد از زمان را بر نقاط قوت تان تمرکز کنید در حالیکه نقاط ضعف تان فقط 10 درصد از زمان را باید به خود اختصاص بدهد. نقاط قوت شما مواردی است که نشان می دهد شما چه کسی هستید. با شناسایی نقاط ضعف، نقاط قوتتان را تا رده جهانی ارتقا بدهید. بسیاری از ستاره های ورزشی این شیوه را بکار بسته اند.
دیوید بکام هنوز در نزد بسیاری به عنوان بزرگترین بازیکن فوتبال در زمان خودش مورد احترام است. در بررسی دقیق تر او نقاط ضعف کلیدی بسیاری دارد. او بازیکنی است با این استعداد که قادر است توپ را در هر جای زمین که لازم باشد شوت کند و در ضربات آزاد در مقابل صف بازیکنان حریف با پاس دادن به بازیکن هم تیمی خود توپ را گل کند. به عبارت دیگر گفته می شود که این بازیکن فاقد قدرت و مهارت لازم در پرتاب توپ و همچنین تکل کردن می باشد.
دیوید بر نقاط قوتش تمرکز کرده است چیزی که او را از بقیه در 90 درصد از زمان متمایز می کند. به همین دلیل است که او به عنوان بزرگترین فوتبالیست شناخته شده است اگر او بر چیزهایی تمرکز می کرد که نمی توانست به خوبی از پس آن برآید احتمالا به این میزان از شهرت دست نمی یافت.
مثال خوب دیگر یوسین بولت دارنده رکورد جهانی و المپیک در دوسرعت 100 و 200 متر می باشد. برای قهرمان دوسرعت طبیعی است که در هر ثانیه بر گام هایش تمرکز کند تعداد گام ها همراه با طول آنها حرکت موزونی را ایجاد می کند. تعداد گام های یوسین در هر ثانیه بالا نبود بنابراین او بجای تمرکز بر این  نقطه ضعف اش، بر طول گام هایش تمرکز کرد که برآورد می شود چیزی حدود 13/2 متر بود. در دو سرعت 100 متر رقبایش 44 گام برداشتند در حالیکه او فقط 41 گام برداشت.
جاناتان ادواردز یکی از تاثیر گذارترین مصادیق در خصوص پارداکس نقاط ضعف در مقابل نقاط قوت می باشد. جاناتان که همواره به عنوان یکی از بهترین ورزشکاران در پرش سه گام شناخته می شود فیزیک بدنش مناسب این رشته ورزشی نبود. در پرش سه گام افراد باید دارای عضلات سفت و قوی باشند درحالیکه جوناتان لاغر و قدبلند فاقد آن بود. او بر سرعت به عنوان یک نقطه قوت کلیدی تمرکز کرد با این اعتقاد که زمان عکس العملش از زمین می تواند نتیجه کار را عوض کند. حق با او بود او بعد از آن پرش حیرت آورش هنوز دارنده رکورد جهانی با 29/18 متر است.
چطور می توانیم این را در مورد خودمان بکار ببریم؟ آیا شما مانند قهرمانان ورزشی زمان و انرژی تان را صرف نقاط قوتتان می کنید  یا کارهایی که بتوانید بهتر انجام بدهید ؟
از امروز شروع کنید. یکی از اولین کارهایی که باید انجام بدهید این است که از افرادی که در محل کار شما هستند بخواهید نقاط قوتتان را به شما بگویند. از آنها بخواهید جدولی را رسم کنند و در یک ستون نقاط قوت و کارهایی را که شما آنها را بخوبی انجام می دهید ذکر کنند و در یک ستون هم مثال های عملی از نقاط قوت شما را ارایه نمایند. هر زمان که نیاز به افزایش اعتماد به نفس داشتید می توانید به آن رجوع کنید. اگر روی نقاط قوتتان کار کنید، عملکردتان از خوب به عالی ارتقا می یابد.

ترجمه : فاطمه برخورداری
کارشناس اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی

منبع: بازارکار

بازدید : 4225

نماد اعتماد
logo-samandehi