کاهش تعرفه واردات خودرو جنجال ‌آفرین شد


در حالی که رییس کمیسیون چند روز پیش خبر از تصویب کاهش تعرفه واردات خودرو از 90 به 70 درصد در این کمیسیون شده بود اما این خبر موجب بروز واکنش‌های شدیدی از سوی دست اندرکاران صنعت خودرو و برخی نمایندگان مجلس شد.
برخی از مخالفان این طرح آن را مغایر با قانون حمایت از تولید داخل دانستند و برخی دیگر ضعیف شدن توان تولید را از آثار آن اعلام کردند. دانه این انتقادها به جایی رسید که برخی از کارشناسان این اقدام را ضربه‌ای سنگین به صنعت و حتی ضربه به اقتصاد ملی تعبیر کردند.

از آن سو بحث تعرفه‌های سنگین واردات سال‌ها است از سوی آگاهان مطرح شده و معتقدند که این امر سبب ایجاد انحصار در صنعت خودرو و همچنین مجبور شدن مصرف کنندگان به خرید تولیدات گاها بی کیفیت داخلی شده است.
حال و با توجه به این اظهارات متفاوت باید منتظر ماند و دید که آیا مخالفان این اقدام خواهند توانست، نمایندگان مجلس را برای عدم تصویب این مصوبه کمیسیون تلفیق قانع کنند یا خیر؟

در همین راستا، ‌
مدیر ارتباطات و امور بین الملل گروه صنعتی ایران خودرو معتقد است: چنانچه تعرفه واردات خودرو در کشور کاهش یابد، به اقتصاد سایر کشور ها کمک و به صنعت و اقتصاد ملی ضربه وارد خواهد شد.
عبدالله بابایی با بیان این مطلب گفت: کاهش تعرفه واردات خودرو فقط به بیگانگان سود می رساند و به کشورمان ضرر.

وی ادامه داد:
با توجه به افزایش کالاها در انبارهای جهانی، بیشتر تولیدکنندگان به دلیل رهایی از ورشکستگی، کالای خود را زیر قیمت تولید می‏فروشند و چنانچه در مورد افزایش تعرفه‏ها تعلل صورت گیرد، راهی برای رونق صنایع داخلی باقی نخواهد ماند.
بابایی با بیان اینکه کاهش تعرفه واردات خودرو موجب تعدیل نیروى کار و بحران بیکارى در کشور مى شود، اظهار داشت: با ورود هر خودرو دو فرصت شغلى در صنعت کشور از بین خواهد رفت؛ زیرا رکود در صنعت خودرو بسیاری از صنایع مادر از جمله فولاد، آلومنییوم و پتروشیمی را تحت تاثیر قرار می دهد و به تبع آن صنایع پایین دستی و صدها قطعه سازی نیز تعطیل خواهد شد.

مدیر ارتباطات گروه صنعتی ایران خودرو افزود:
در صورت کاهش تعرفه به نوعی مشکل اشتغال کشورهای دیگر را حل کرده و مشکل اشتغال در کشور خودمان بیشتر خواهد شد.

وی تاکید کرد:
در صورتی که تعرفه واردات خودرو کاهش یابد، در خروج ارز از کشور و همچنین بخش اشتغال با مشکلات جدی رو به رو خواهیم شد.
بابایی با بیان اینکه افزایش و کاهش تعرفه خودروهاى وارداتى باید اصولى، علمى و کارشناسى باشد به طورى که به تولیدکننده داخلى و مصرف کننده کمترین آسیب وارد شود، متذکر شد: هر نوع تغییر تعرفه واردات خودرو باید به طور دقیق مورد بررسى قرار گیرد تا به بخش صنعت لطمه اى وارد نشود.

مدیر ارتباطات گروه صنعتی ایران خودرو اذعان کرد:
در حال حاضر امکان کاهش تعرفه ها با توجه به رکود اقتصادی دنیا به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود.
مدیر ارتباطات گروه صنعتی ایران خودرو یادآور شد: به طور کلی کاهش تعرفه ها باید متناسب با بهبود فضای کسب و کار صنعتی صورت پذیرد و این امر در خصوص تمام صنایع تولیدی کشور صدق می کند.

وی افزود:
تولیدکننده داخلی چگونه باید با وجود تفاوت های فاحش در برخی از پارامتر ها با تولیدکننده خارجی رقابت کند؟ در حالی که تولیدکننده داخلی باید سود تسهیلات بانکی بالای 25 درصدی و نرخ تورم 16 درصد را بپردازد و با خودروسازی خارجی با نرخ تسهیلات کمتر از سه درصد و تورم دو درصد و دهها عامل دیگر به رقابت پردازد.

مدیر ارتباطات ایران خودرو تاکید کرد:
در حال حاضر خودروسازان داخلی برای واردات قطعات سی. کی. دی تا 64 درصد حقوق و سود بازرگانی پرداخت می کنند و لذا برای جبران تفاوت های مذکور، تعرفه واردات خودرو، حتی باید بیشتر از سال قبل تعیین شود. زیرا در شرایط فعلی بازار جهانی حتی کشورهایی که ادعای سردمداری اقتصاد آزاد را در دنیا دارند و عضو سازمان تجارت جهانی نیز هستند برای جلوگیری از توسعه بحران اقتصادی، برای برخی از اقلام وارداتی تعرفه سنگینی وضع کرده اند.

وی تاکید کرد:
کاهش تعرفه واردات خودرو تنش های بسیاری در صنعت کشور به خصوص در خودروسازان به وجود خواهد آورد و مشکلات جبران ناپذیری در صنعت خودرو پدید می آید. با توجه به مطالب مذکور، آثار هدفمندکردن یارانه ها نیز در سال آینده در عمل بررسی شود.
از سوی دیگر سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به کاهش 20 درصدی تعرفه واردات خودرو براساس مصوبه روز گذشته کمیسیون تلفیق اظهار داشت: در صورت تصویب این لایحه در صحن علنی، ضربه سنگینی بر پیکره صنعت خودروسازی کشور وارد می شود.

علی اصغر یوسف نژاد در گفتگو با مهر افزود:
ضمن احترام برای اعضای کمیسیون تلفیق باید گفت که کاهش تعرفه واردات خودرو از 90 به 70 درصد توسط این کمیسیون باید کارشناسی شده و اصولی صورت گیرد.
عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به اینکه وی مخالف مصوبه کمیسیون بوده است، تصریح کرد: به رغم توفقاتی که امسال در بخش صادرات خودرو در کشور داشتیم میزان واردات این محصول نیز با صادرات همخوانی داشته است.
یوسف نژاد با بیان اینکه کاهش 20 درصدی تعرفه خودرو شوک عظیمی را به بازار خودرو کشور وارد خواهد کرد، یادآور شد:
کاهش قیمت خودرو در سال آینده شرایط رکود اقتصادی را در صنعت خودروسازی کشور ایجاد می کند.
دبیر انجمن قطعه‌سازان نیز در این باره گفت: تعرفه 70 درصدی واردات خودرو با قانون حمایت از تولید داخل مغایرت دارد.
محمدرضا نجفی منش در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد کاهش 20 درصدی تعرفه واردات خودرو باعث تعطیلی کارخانه‌های خودروی داخل خواهد شد، گفت: قصد داریم مسائل مربوط به این موضوع را با نمایندگان مجلس در میان بگذاریم و امیدواریم این موضوع در صحن علنی مجلس رأی نیاورد.

منبع :
جهان اقتصاد

بازدید : 3232

نماد اعتماد
logo-samandehi