روش های نوشتن رزومه از زبان یک کارشناس امور مشاغل در آمریکا

در ویدیو کنفرانس کارشناس امور مشاغل در آمریکا تشریح شد: روش‌های نوشتن رزومه

اشاره:
امروزه با تخصصی تر شدن مشاغل و افزایش متقاضیان کار کسانی می توانند در شغل دلخواه خود مشغول به کار شوند که مهارت کافی در زمینه آن شغل داشته باشند البته در مواردی مشاهده می‌شود فرد با داشتن مهارت‌های لازم ولی نمی‌توانند شغل دلخواه خود را پیدا کنند. نوشتن رزومه‌ای که فرد را به بهترین نحو معرفی کند می‌تواند در راه رسیدن به هدف بسیار موثر باشد. مجموعه فرهنگی هنری تهران یکشنبه گذشته در مرکز همایش‌های خود در یک ارتباط زنده صوتی و تصویر با خانم لوازند- کارشناس امور مشاغل در آمریکا- ویدئو کنفرانسی با عنوان «اصول نوشتن یک رزومه استاندارد» برگزار کرد که گزارش آن در پی می‌آید، هر چند مطالب ارائه شده در این کنفرانس بر مبنای آنچه در غرب مورد استفاده قرار می‌گیرد عرضه شده اما کاربرد آن در کشور ما نیز امکان‌پذیر است: اما اطلاع از آن برای بهره‌برداری در رزومه‌های داخلی خالی از لطف نیست.

لوازند در مقدمه‌ای درباره‌ی اهمیت نوشتن رزومه گفت: طبق تحقیقاتی که در سال 2004 میلادی در امریکا، انجام گرفته است تنها 25 درصد از فرصت‌های شغلی موجود از طریق آگهی اعلام می‌شود و در 75 درصد مابقی شرکت‌ها و مؤسسان پرسنل مورد نیاز خود را از سایر روش ها مانند بررسی رزومه‌های کاری دریافتی انتخاب می‌کنند. در نوشتن رزومه باید یکسری اصول رعایت گردد تا کارفرما ترغیب شود رزومه شما را بخواند و به آن ترتیب اثر دهد.

در هر کشوری استانداردهای مخصوصی برای نوشتن رزومه وجود دارد وروش حاضر اصول استاندارد نوشتن رزومه به زبان انگلیسی است که کشورهای امریکار شمالی از آن پیروی می‌کنند.

رزومه چیست و چرا به آن نیاز داریم؟
در رزومه افراد خود و توانایی‌هایشان را به کارفرمایان معرفی می‌کنند به همین دلیل این برگه باید جذابیت لازم را برای کارفرمایان داشته باشد و کارجویان هم باید بدانند که چه چیزهایی بنویسند که رزومه تاثیرگذارتر شود.
رزومه خوب به شما کمک می‌کند تا آنچه را دارید به یک استخدام کننده ارائه دهید. به همین دلیل باید تحصیلات، مهارت‌ها و تجربیات خود را تنها بر روی یک صفحه در نظر بگیرند و در کمترین و کوتاه‌ترین کلمات خودتان را معرفی کنید که کار آسانی نخواهد بود ولی همین امر باعث تمایز شما با سایر کارجویان می‌شود. به عبارتی رزومه باید خود فرد باشد و فرد خودش را در آن ببیند.

تقسیم بندی انواع رزومه
لوازند رزومه‌ها را این گونه تقسیم‌‌ بندی نمود
1- رزومه براساس تاریخ
2- روزمه براساس مهارت
3- تلفیقی از این دو رزومه
4- رزومه الکترونیک

وی ‌گفت: با توجه به تعریف‌های موجود روزمه‌ها براساس یکی از این رو‌ش‌ها نوشته می‌شود. از روش تاریخی معمولاً کسانی استفاده می‌کنند که سابقه و تجربه کار بیشتری دارند، نوشتن رزومه در این روش بدین گونه است که تجربه‌های کاری خود را به ترتیب از آخرین شغل می‌نویسند.
روش رزومه‌نویسی براساس مهارت مخصوص کسانی است که تجربه کاری ندارند ولی در هنگام درس خواندن یکسری مهارت‌ها را بدست آورده‌اند یا دوره‌های آموزشی را طی نمودند و هنوز جذب بازار کار نشده اند این افراد مهارت‌های خود را در این نوع رزومه می‌نویسند.
رزومه نویسی تلفیقی که بهترین نوع رزومه‌نویسی هم است که در آن همانگونه که از اسمش مشخص است تلفیقی ازتجربیات کاری و مهارت‌های فرد است به همین دلیل به دانشجویان توصیه می‌شود حتماً دردوران تحصیل در یک حرفه مشغول به کار شوند و در هنگام جستجوی شغل از آن بتوانند به عنوان سابقه کاری استفاده کنند.

دررزومه‌های الکترونیک کارجو وب سایت خود را معرفی می‌کند. از فواید این موضوع است که همانند سایر رزومه‌ها محدودیت فضا نداریم ولی در مقابل امکان آنکه ازآن رزومه دیده شود نسبت به سایر رزومه‌ها کمتر است.

قسمت‌های مختلف رزومه
در ادامه این تله کنفرانس لوازند قسمت‌های مختلف یک رزومه انگلیسی را تشریح کرد. در رزومه قسمت‌هایی همچون هدف، تحصیلات، مهارت‌ها (شخصی، قابل انتقال، ‌ اختصاصی)، تجربه کاری و معرف‌ها نوشته می‌شود البته نام و نام خانوادگی، آدرس، محل سکونت و شماره تلفن را هم در رزومه می‌نویسیم.

هدف: در قسمت هدف باید کاملاً توضیح دهیم که به دنبال چه کاری هستیم بنابراین اکیداً توصیه می‌شود که یک رزومه را برای مشاغل گوناگون نفرستید و برای هر کدام از آن‌ها یک رزومه جداگانه تهیه کنید.

تحصیلات: در صورت داشتن تحصیلات دانشگاهی آن‌ها را با ذکر معدل فارغ‌التحصیلی عنوان کنید و اگر تحصیلات دانشگاهی ندارید عنوان دوره‌هایی را که گذرانده‌اید بنویسید، اما زمانی که تحصیلات دانشگاهی ندارید و هیچ‌ دوره‌ی آموزشی هم نگذرانده‌اید قسمت مربوط به تحصیلات را در آخر رزومه بیاورید.

مهارت‌ها: در واقع مهمترین قسمت رزومه نوشتن مهارت‌های فرد است و فرد باید مهارت‌های خود را همانند کالایی که قصد فروش آن را دارد به کارجویان عرضه کند. همه‌ی ما یکسری مهارت‌های شخصی داریم مانند منظم بودن یا قدرت رهبری یک سیستم و... که باید در قسمت مهارت‌های شخصی نوشته شود.

مهارت‌های قابل انتقال به یکسری مهارت‌های عمومی اطلاق می‌گردد که ارتباطی به حرفه تخصصی فرد ندارد ولی کارجو به مرور زمان آن‌ها را یاد گرفته است همانند تند نویسی یا داشتن خط خوب که بهتر است در رزومه نوشته شود.

کارجویان باید به مهارت‌های تخصصی شغلی که می‌خوانند در آن فعالیت کنند آشنا باشند تا بتوانند با پیدا کردن لغات‌های درست و مورد نیاز آن شغل مهارت‌های خود را شرح دهند که در این زمینه می‌توانند از نمودارهایی که رشته‌های تحصیلی را معرفی می‌کند کمک بگیرند. در این نمودارها توضیح داده می‌شود که فارغ‌التحصیل این رشته توانایی انجام این کارها را دارد. در ضمن کارجو باید هنگام نوشتن مهارت‌ها تجربیات کاری خود را به ترتیب از آخرین کار از بالا به پائین بنویسد.

معرف: هر کارجویی بهتر است سه معرف که او را می‌شناسد واز توانایی‌های او خبر دارد برای خود داشته باشد. که این افراد را می‌تواند از بین همکلاسان یا همکاران سابق، اساتید دانشگاه و... برای خود انتخاب کند و ضمن اجازه از آن‌ها مشخصات کامل آن‌ها را بگیرد ولی از ذکر این اسامی در رزومه خودداری نماید فقط بنویسید که سه معرف دارد.

درباره‌ی نوشتن مشخصات و آدرس محل سکونت سعی شود به صورت دقیق تکمیل شود البته درباره نوشتن آدرس‌ها در ایران مشکلاتی وجود دارد چون اسامی آدرس‌ها در ایران خیلی طولانی است.

چند نکته درباره‌ی نگارش رزومه
*بین رزومه و تقاضانامه تفاوت وجود دارد شما رزومه را می‌فرستید تا کارفرما جذب شود و شما را ببیند در حالی که تقاضا‌نامه فرم مخصوص شغل خاصی بوده و در آن شما اطلاعات تخصصی‌تری را می‌نویسید همچنین نام و مشخصات معرف‌ها را هم در تقاضانامه‌ می‌آوریم.
*سعی کنید حتماً خودتان رزومه را بنویسید چون ممکن است دیگران اطلاعاتی بنویسند که شما از آن اطلاعی نداشته باشید و در زمان مصاحبه دچار مشکل شوید.
*رزومه حتما باید بدون غلط املایی و خط خوردگی باشد چون در آن صورت کارفرما فکر می‌کند شما دقت لازم را ندارید.
*بر روی دستاوردهای خودتان تاکید کنید مثل انتخاب شدن به عنوان کارگر نمونه و امثال آن.
*در رزومه‌های اینترنتی انتخاب لغات‌های کلیدی برای بیان مهارت‌ها بسیار اهمیت دارد، این امر در استفاده از موتورهای جستجوگر اینترنتی اهمیت می‌یابد، سعی کنید از لغات تخصصی شغل خود زیاد استفاده کنید.
*سعی کنید همیشه اطلاعات شما به روز باشد.
*یک صفحه- یک صفحه- یک صفحه، وقت برای کارفرمایان خیلی مهم است باز هم تاکید می‌کنم مطالب رزومه از یک صفحه بیشتر نشود.

در پایان این مراسم لوازند به سوالات حاضرین پاسخ گفت: وی در پاسخ به سوالی در باره اینکه در رزومه چقدر می‌توانیم غلو کنیم عنوان نمود: ما نباید چیزهایی را که اصلاً از آن اطلاعی نداریم در رزومه بیاوریم فقط مهارت‌های خود را روشن و دقیق نشان دهیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار درباره‌ی اینکه آیا از اصول استاندارد رزومه نویسی انگلیسی در نوشتن رزومه‌های فارسی هم می‌شود استفاده کرد گفت: من اطلاع زیادی از وضعیت رزومه نویسی در ایران ندارم ولی امیدوارم حال که روند رزومه نویسی در ایران شروع شده است اصول استاندارد آن را هم رعایت شود. با این وجود من در حال مکاتبه با دوستان ایرانیم هستم تا اطلاعات بیشتری نسبت به رزومه نویسی در ایران پیدا کنم.

گزارش از: امین بلندهمت
منبع: بازارکار

بازدید : 5527

نماد اعتماد
logo-samandehi