هفت تکنیک برای نوشتن رزومه

یک رزومه ضامن یافتن شغل برای شما نیست، یک رزومه نمی‌تواند شایستگی شما را بیشتر از حوزه تجربه‌تان نشان دهد. در مسیر یافتن شغل یک رزومه درهای موفقیت را برای شما باز یا بسته نمی‌کند. ولی یک رزومه خوب کارهای زیادی می‌تواند انجام دهد و کمک‌‌‌های فراوانی در یک جستجوی شغلی می‌کند و تمام طالبان شغل که در پی آن هستند می‌توانند آن کمک‌ها را بکار گیرند.

برای سبقت گرفتن از دیگران در یافتن شغل، علاوه بر سابقه کاری، دوران خدمت، سمت‌ها یا حتی نتایج تلاش‌ها و موفقیت‌های شما، رزومه باید موارد بیشتری را شامل شود.   کسانی که کار انتخاب و گزینش را انجام می‌دهند بیشتر از آنچه انجام داده‌اید می‌خواهند  بدانند که چطور و چرا شما آن را انجام داده‌اید؟ از این طریق آن‌ها می‌توانند شما را در راستای اهداف و برنامه‌های خود قرار دهند  و با نیاز خود منطبق کنند.

در مقایسه با رزومه‌های دیگر، رزومه‌های اجرایی طولانی‌تر هستند (به طور معمول دو یا حتی سه صفحه)، جزئیات بیشتری را می‌طلبند، و بر مشارکت‌ها و فنون آن تاکید بیشتری دارند. همه چیز در رزومه باید باعث شناساندن بیشتر شما شود و هدف کاری خاص شما را تقویت کند. تمام سندها و مطالب آن باید دقیق، صریح و واضح و متمرکز باشد. عکس ضمیمه باید کاملاً مشخص کند که شما چه کسی هستید، ارزش و درجه کاری شما در رزومه باید برجسته شود.

در اینجا فنون ذیل برای یک معرفی‌نامه قدرتمند از توانایی‌های شما آورده شده است:

1- با یک مقدمه مختصر شروع کنید
اظهار موضوع در رزومه جایی ندارد. در عوض نمایی از نکات قوتی که دارید را ارائه دهید، این نکات باعث جذب خواننده رزومه و جلب توجه او می‌شود. مطمئن شوید این مقدمه مختصر، وضعیتی که شما خواستار آن هستید را به خوبی نشان می‌دهد همچنین دقت کنید که ارائه شده شامل تمام حرفه‌هایی باشد که در آن مشارکت داشته‌‌اید.

2- در گذشته کاری خود ترتیب زمانی را رعایت کنید
هنگام فرستادن رزومه از طریق اینترنت یا هنگامی که آن را تایپ می‌کنید دقت کنید که در رزومه شما سلسه مراتب زمانی رعایت شده باشد و گذشته کاریتان گیج‌ کننده نباشد تقریبا تمام کسانی که در یافتن شغل مورد نظرشان موفق بوده‌اند با ایجاد ترتیب زمانی خلاصه‌ای قوی از معرفی‌نامه خود ارائه داده‌اند که مورد قبول واقع شده است.
حتی اگر سعی دارید بعضی تجربیات کم ارزش‌تر خود را در گذشته کاریتان در آخر بنویسید جزئیات کامل آن شغل، کارمندان و تاریخ استخدامتان را به وضوح ذکر کنید و از مشخصات کامل آن تجربیات چشم‌پوشی نکنید پرهیز کنید وگرنه شانس خود را در انتخاب شدن کمتر خواهید کرد.

3- تعریف‌های (توصیفات) شغلی خود را ننویسید
رزومه شما باید بیشتر نشان دهد که شما چه کارهایی انجام داده‌اید و چه توانایی‌هایی دارید تا اینکه به توصیف و تشریح یک دوران کاری بپردازد. به طور مختصر حوزه مسئولیتی خود را که در آن انجام وظیفه می‌کردید توضیح دهید و موفقیت‌ها و کارهایی که در آن مشارکت داشته‌اید را مشخص کنید. طرح این مسایل باعث می‌شود منافع، سودمندی و باروری شما در مسایل شغلی بیشتر شود.
از توضیح یک به یک و روزانه کارهایتان در دوران خدمت و کار پرهیز کنید.
به خاطر داشته باشید خوانندگان رزومه افرادی کاملا هوشیار و باهوش هستند که اساس انتخاب را بر مبنای عناوین شغلی که تا به حال داشته‌اید و اظهارات کلی می‌گذارند و نیازی به تشریحات و توصیفات شما در دوران کاری شما برای تصمیم‌گیری ندارند.

4- محکم و خاص باشید
از کلماتی که باعث ایجاد شرایطی مبهم می‌شوند پرهیز کنید مثل (در حقیقت) و (قابل توجه) این کلمات استحکام جملات شما را از بین می‌برد و فضایی گنگ در رزومه شما ایجاد می‌کند به جای این کلمات از واژه‌های محکمی استفاده کنید که باعث اعتبار اظهارات شما می‌شود و آن را به طور کامل مختص به شما می‌کند.

5- مفاد و حقوق را توضیح دهید
هنگامی که درخواست حقوق بیشتر نسبت به شغل قبلی خود دارد به جای نوشتن جمله درخواست اضافه حقوق دارم، می‌توانید مفاد حقوقی قانون کار راجع به اضافه شدن حقوق کارمندان در سال جاری را به مطالب خود اضافه کنید سپس درخواست اضافه حقوق نمایید آوردن این مطالب درخواست شما را کارآمدتر و بامعنی‌تر خواهد کرد اطلاعات شما در این مورد تاثیر بیشتری خواهد داشت.

6- مختصر بنویسید
کارآیی و مقبولیت یک رزومه نهایی دو یا سه صفحه‌ای در جستجوی یک شغل بیشتر خواهد بود. نوشتن مختصر و فشرده نکته مهمی است که با توجه به آن می‌توانید اطلاعات مهم و مورد نیاز خوانندگان رزومه را بدون اینکه در دریایی از جملات بیهوده سرگردان شوند به اشتراک بگذارید. اطلاعات غیرضروری را از پیام مورد نظر خود حذف کنید.

7- برای تاثیر بیشتر نگارش صحیح به کار برید
نگارش درست جملات به خواننده کمک می‌کند که اطلاعات مهم و نکات کلیدی را از رزومه شما به آسانی برداشت کند، نوع نگارش خود را برای جذب بهتر و بیشتر بهبود دهید، متن خود را ویرایش کنید و مطمئن شوید که در علامت‌گذاری‌ها انجام شده، غلط املایی ندارید و جملات را از نظر دستوری درست بکار برده‌اید.

ترجمه از: صادقه آیینه‌وند
منبع: بازارکار

بازدید : 4200

نماد اعتماد
logo-samandehi