بزرگترین اشتباه در نوشتن رزومه

شما رزومه خود را با زیرکی تنظیم کردید. اسم خودتان را به اندازه‌ای که در بین رزومه‌های دیگر برجسته‌ باشد مشخص کرده‌اید. شما رزومه را چندین بار خواندید و نکات املایی و دستوری آن را کنترل کردید. حتی اطلاعات ضروری در مورد اینکه چرا شما بهترین داوطلب این شغل هستید را نوشتید اما آیا خیلی دور نرفته‌اید.

در مطالعات اخیر سایت‌ careerBuilder.com، مدیران استخدام و منابع انسانی حرفه‌ای در سراسر کشور در غیرمعمول‌ترین اشتباه رزومه‌نویسی در دوره کاریابی‌شان مشترک هستند.

نتایجی که از این مطالعه به دست آمد شامل:
• متقاضی نامه‌ای از مادرش را ضمیمه کرد
• متقاضی روزهای تماس را محدود کرده بود چون جمعه، شنبه و یکشنبه روزهای استراحت (تفریح) اوست
• متقاضی توضیح می‌دهد که او خیلی کند کار می‌کند
• متقاضی ابراز این جمله ما یک خرک دزدیدیم اما واقعاً کوچک بود حکایت از بازداشت شدنش می‌کند
• متقاضی با کشیدن عکس یک ماشین در پشت پاکت می‌گوید این هدیه مدیر استخدام است
• متقاضی توضیح می‌دهد فاصله خدمتی سه‌ ماهه‌اش به خاطر مرگ گربه‌اش بوده است
کارفرما ابتکار را در متقاضیان کار تحسین می‌کند زیرا انتخاب از میان توده‌هایی از رزومه اغلب اوقات می‌تواند کار خسته‌ کننده‌ای باشد. اما کلید کار در ایجاد توازن ماهرانه در این خلاقیت است. شما می‌خواهید هم به عنوان فردی بی‌نظیر و هم به عنوان فردی با تجربه کاربردی که می‌تواند به ارزش شرکت بیافزاید مطرح شوید در حالی که هدف از رزومه ابتکاری این است که بیشترین اثر را داشته باشد. شما می‌خواهید مطمئین شوید آیا رزومه خوب اثر گذاشته است ولی مطمئن نیستید چه اثری دارد. رزومه خود را بدهید بررسی شود. رزومه خود را بفرستید و فوراً بازخورد آن را بگیرید و شانس استخدام شدن خود را بالا ببرید.


در اینجا چند توصیه وجود دارد تا مطمئن شوید رزومه شما اثر زیادی گذاشته است:
1- زندگی خصوصی شما به خودتان مربوط است
کارفرما به اطلاعاتی که در مورد وقت گذرانی شما در تابستان یا اطلاعات مشابه است نیاز ندارد به جای آن، او فقط اطلاعاتی را که به کار پیشنهادی به شما مربوط می‌شود نظیر عضویت در انجمن‌های حرفه‌ای را نیاز دارد.
2- ساده و حرفه‌ای
از کاغذهای نقش و نگاردار یا ابر و باد برای مکاتبه استفاده نکنید، وقتی رزومه می‌نویسید سعی کنید ساده و حرفه‌ای باشد و فرمت یکسانی در سربرگ‌هایش داشته باشد.
از کاربرد رنگ‌ها و فونت غیرمعمول خودداری فرمایید، روی سوابقی که به شغل مورد نظرتان ربط ندارد خیلی متمرکز نشوید مثلاً اگر برای فروشندگی کاندید شده‌اید لازم نیست به سوابق آموزشی یا فناوری اصلاعات خود خیلی متمرکز شوید.
به موفقیت و تجاربی که در شغل مورد نظر می‌تواند مفید باشد اشاره کنید به طور مثال آسان خواهد بود اگر بگویید تجربه فروش دارید اما بهتر است به این نکته اشاره کنید که مثلاً باعث یک افزایش ده درصدی در میزان فروش شده‌اید.
3- دو چشم بهتر از یکی است
پس از نوشتن رزومه از فرد دیگری بخواهید آن را مرور کند. یک جفت چشم دیگر ممکن است متوجه اشتباهای شما بشود و برای بهتر شدن رزومه شما نظر بدهد.

منبع: بازارکار
ترجمه: افسانه شکوری

بازدید : 4072

نماد اعتماد
logo-samandehi