آیا رزومه شما درهم و آشفته است ؟

همه ما می‌خواهیم چهره خود را به بهترین وجه نمایش دهیم. اما وقتی نوبت به نوشتن رزومه می‌رسد، بسیاری از چیرهای زائد و غیرضروری می‌نویسیم که استخدام‌کننده را در دریافت پیام رزومه دچار آشفتگی می‌کند. ظاهر رزومه خیلی مهم است. رزومه باید تمیز و حرفه‌ای نوشته شود اما به یاد داشته باشید که محتوای رزومه نقش اساسی دارد. اگر محتوای رزومه آنچه را که مصاحبه‌گر می‌خواهد بداند به او نگوید بی‌ارزش است.

اجازه دهید سوابق شما در رزومه بدرخشد
مطمئن باشید ارزش رزومه بر محتوای آن است نه در بسته‌بندی و شکل ظاهری آن. اگرچه داشتن یک رزومه با ظاهری شیک و حرفه‌ای بسیار مهم است. اما جذابیت بسیار زیاد، می‌تواند دلایلی را که رزومه شما برای آن منظور تهیه شده است را از آن بگیرد. اگر خواننده رزومه مجبور باشد که درمیان مطالب رنگارنگ، گرافیک‌ها و پردازش چشمگیر بگردد، پیام شما به‌راحتی از دست می‌رود.

با یک صفحه تمیز شروع کنید
شما نیاز به صفحه‌ای دارید تا کلمات شما از روی صفحه کاغذ بجهد و به ذهن مصاحبه گر بچسبد. به تضادها فکر کنید. کاغذ سفید یا کرم و تایپ حروف به رنگ مشکی بیشترین تضاد را ایجاد می‌کنند. اگر باید رنگی را انتخاب کنید خاکستری خیلی روشن که با متن برابری نکند را انتخاب کنید.

 آرامش در طوفان
برای چاپ رزومه، عموماً کاغذ صاف بهترین است. کاغذهای تارو پودردار سبک خوب است اما دقت کنید مانند کاغذهای رنگی، بافت و ساخت کاغذ می‌تواند متن را از چشم خواننده بیاندازد. اگر رگه های تار و پود کاغذ خیلی مشخص باشد، تایپ روی آن روشن و واضح نخواهد بود. این باعث می‌شود که خواندن آن مشکل شود بخصوص اگر در منزل آن را چاپ کنید و چاپ حرفه‌ای نباشد. کاغذ‌های شیک را برای کارت دعوت و مناسبتهای خاص بگذارید.

به اصول نگارش توجه کنید
تایپ ساده موثرتر است. مصاحبه‌گر را با رنگ و پردازش متن به تقلا نیاندازید. در صورت استفاده از نرم‌افزار وُرد از حروفی نظیر لوتوس استفاده شود. بهتر است یک یا دو قلم را انتخاب کنید و تا آخر با همان قلم‌ها بنویسید. استفاده از سبک‌های مختلف حروف در یک صفحه می‌تواند ایجاد به هم ریختگی و اشتباه کند و توجه به متن پیام را کم کند.

 دنیای خود را رنگی کنید........ اما رزومه خود را رنگ نزنید.
تایپ مطالب به رنگ مشکی استاندارد بهترین است. رنگ مشکی حروف بهترین فضا را ایجاد و خواندن را آسان می‌کند. شما می‌توانید برای تاکید، عناوین را رنگی تایپ کنید و یا علامت بگذارید، اما خیلی ساده. رنگ آبی معمولا خیلی خوب است. اگر شما مطمئن نیستید که برای عناوین چه رنگی را انتخاب کنید. بهتر است این کار را نکنید و همه متن یک رنگ باشد. این در تصمیم آنها برای دعوت شما به مصاحبه تاثیر ندارد. سوابق و تجربیات شماست که مهم است.

 اندازه حروف مهم است
عموماً، عنوان باید برجسته و بزرگتر از 12 تا 14 نباشد. درشتی حروف بین 9 تا 12 مناسب است. اما بستگی دارد که چقدر در یک صفحه برای اطلاعات جا دارید. توجه داشته باشید هرچه حروف ریزتر باشد خواندن مشکل‌تر می‌شود.

 خلاصه بنویسید
در رزومه زیاد مطالب را شرح ندهید. مصاحبه‌گرها اغلب صدها رزومه دریافت می‌کنند و بسیاری از آنها را کنار می‌گذارند. شرح و تفصیل سوابق خود را برای جلسه مصاحبه بگذارید و رزومه خود را در یک یا دو صفحه خلاصه کنید.

 به الکترونیک فکر کنید
رزومه شما اغلب به صورت الکترونیکی دیده خواهد شد. شکل رزومه خود را طوری طراحی کنید که با اکثر پردازش‌ها و سیستمهای پست الکترونیکی سازگار باشد تا متن واضح دیده شود. اگر نیاز باشد که رزومه خود را به شکل الکترونیک پست کنید. فرمت پیچیده و قلمهای غیرمعمول می‌تواند موجب چاپ حروف نامفهوم و بی‌ربط الکترونیکی شود.
بیاد داشته باشید که هدف رزومه شما این است که قابل خواندن باشد وقتی تصمیم گرفتید که چه شکلی به آن بدهید از خودتان سوال کنید آیا این باعث می‌شود که رزومه من آسانتر خوانده شود. اگر جواب نه باشد بهتر است از آن شکل که خواندن را آسانتر نمی‌کند استفاده نکنید. چون در این صورت اصلاً آن رزومه خوانده نمی‌شود.

منبع: بازارکار
ترجمه: افسانه شکوری

بازدید : 4711