خطاهای معمول در نوشتن رزومه

مشاوران کاریابی به طور گروهی در طی یک جلسه، 6 ساعته، بیش از 150 مورد رزومه را بررسی کردند و اشتباه‌هایی را که در بیشتر آن‌ها وجود داشت یافتند و اینکه چطور می‌شود از آن‌ها اجتناب کرد.
برای اطمینان از اینکه رزومه شما انتخاب می‌شود، رزومه خود را کنترل کنید که خطاهای زیر را نداشته باشد.

شرح شغل مبهم
توضیح در مورد فعالیت‌ها یا مشاغلی که خیلی معمولی است یا فهرستی از تجربیات و مهارت‌هایی که زیاد خریدار ندارد، برای مثال "تماس با خریدار و هماهنگی‌ برای اقدامات ویژه" از این عبارت آنچه واقعاً انجام شده است فهمیده نمی‌شود یا عبارت‌هایی مانند: داشتن روابط در بین مقامات رسمی دولتی و سازمان‌های غیرانتفاعی، استخدام و مدیریت بیش از 100 داوطلب، بدست آوردن بیش از 5 هزار دلار برای سازمان حمایت از کودکان. بنابراین به خاطر داشته باشید که استخدام کننده نمی‌تواند فکر شما را بخواند شما باید مشاغل و فعالیت‌های خود را به زبانی که برای استخدام کننده قابل فهم باشد، بنویسید.

مطالب خود را خلاصه کنید. بعضی وقت‌ها کم هم زیاد است
بیشتر دانشجویان می‌دانند که رزومه باید در یک صفحه محدود شود. اما وقتی آن‌ها سعی می‌کنند که تمام تجربیاتشان را فشرده در یک صفحه بیاورند نتیجه آن رزومه‌ای غیرقابل نفوذ از حروف کوچک می‌شود. کمال مطلوب این است که رزومه تجربیات مرتبط را پررنگ‌تر کند و به اندازه کافی فضای سفید برای خوش‌آیند چشم خواننده بگذارد. استخدام کننده‌ها وقت ندارند که اطلاعات فرعی و حاشیه‌ای را بخوانند و رزومه‌هایی که متن سنگینی داشته باشند از رده خارج می‌شوند.

اگر شما برای کم کردن حجم رزومه مشکل دارید به نکات زیر توجه کنید:
- شرح مشاغل خود را تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص شود چه چیزی برای استخدام کننده مهم است، تجربیاتی را ذکر کنید که نشان دهد شما مناسب پست مورد نظر هستید و می‌توانید با دیگران رعایت کنید که نشان دهد شما مناسب پست مورد نظر هستید و می‌توانید با دیگران رقابت کنید و آن‌ها را کنار بزنید.
- به طور کلی، ‌ تجربیات دوره دبیرستان را حذف کنید.
- به طور کلی عضویت در انجمن‌های دانشکده یا موسسات را در صورتی که مدرکی از آن‌ها دریافت نکرده‌اید، حذف کنید.
- مراجع قابل دسترسی برای تحقیق و پرس و جو را حذف کنید.
- لغات اضافه را حذف کنید مثلاً به جای اینکه بگویید: "مسوولیت‌هایی شامل نوشتن نامه و تجزیه و تحلیل اطلاعات" بنویسید: "نوشتن نامه و تجزیه و تحلیل اطلاعات".

چه، کجا، چه وقت
افراد تمایل دارند رزومه را از راست به چپ بخوانند و آن‌ها را به ترتیبی که اتفاق افتاده پشت سر هم قرار دهند. ما پیشنهاد می‌کنیم که اطلاعات شغلی خود را به این ترتیب فهرست کنید: عنوان شغل، نام شرکت، تاریخ، و شرح شغل در زیر آن قرار گیرد. اغلب اطلاعات مربوط به شغل در اولین قسمت فهرست می‌شود. تاریخ آن نه تنها به اندازه کاری که شما انجام داده‌اید یا جایی که کار انجام شده است مهم نیست بلکه اغلب زمان آن در ستون تاریخ می‌آید. رزومه را با بیان موارد واقعی و ارزشمند پایان دهید.
مستقیماً حق تقدم خود را بدست آورید
نه تنها اکثر افراد از راست به چپ بلکه از بالا به پایین می‌خوانند. به آنچه در بالای صفحه آورده می‌شود تا در پایین صفحه، بیشتر توجه کنید. بنابراین وقتی مسوولیت‌ها و پیروزی‌های شغلی را فهرست می‌کنید، مطمئن شوید که آن‌ها را به ترتیب اهمیتی که برای استخدام کننده دارد فهرست کرده‌اید نه به ترتیب زمان.

دنیا کوچک است
مهارت‌های زبان یک کالایی قابل عرضه است. اما همیشه در رزومه‌ها ذکر نمی‌شود. حتی اگر مشاغلی که شما برای آن درخواست می‌دهید مهارت‌های زبانی را نخواسته باشد، آن‌ها را لیست کنید تا استخدام کننده بداند که شما می‌توانید با فرهنگ‌های دیگر ارتباط برقرار کنید.

سطح تحصیلات:
بگذارید استخدام کننده سطح تحصیلات شما را بداند به جای اینکه بنویسید کارشناس زبان انگلیسی بنویسید.

نوشتن تجربیات:
در رزومه به طور متداول از ترتیب زمانی معکوس استفاده می‌شود که همه تجربیات را تحت یک عنوان "‌تجربیات" مشخص می‌کند یعنی شما باید به ترتیب تجربیاتی را که بیشترین ارتباط را با شغل مورد درخواست دارد از بالا به پایین صفحه عنوان کنید.
اگر تجربیات را گروه‌بندی می‌کنید و تحت یک عنوان توصیفی مانند "تجربیات ارتباطات" آوردید تجربیات دیگر را در لیستی جداگانه در پایین صفحه تحت عنوان "تجربیات دیگر" بیاورید.

عدم استفاده از اختصارات بی معنی
حروف اختصاری و یکسری حروف دنبال هم برای استخدام‌کنندگان معنی نمی‌دهد. بنابراین کوتاه و مختصر نکنید (مگر اینکه بدانید این اختصاص عموماً شناخته شده است مثل phD و USA) وقتی یکسری حروف اختصاری را می‌نویسید مطمئن شوید که شناخته هستند.
آیا ما قبلاً همدیگر را ملاقات کرده‌ایم

شما می‌خواهید از یکسری الگوهای خسته کننده رزومه اجتناب کنید که با پردازش کلمات کاربردی می‌آید نه تنها الگوهای رزومه خیلی آشنا هستند بلکه اغلب غیرقابل انعطاف هستند و به شما اجازه نمی‌دهند که به قسمت‌های دیگر بپردازید و یا عناوین را تغییر دهید. شما قطعاً می‌خواهید شرح شغل خودتا را بنویسید. نوشتن از روی نمونه نه تنها دلیل بر تنبلی است بلکه غیراخلاقی هم هست. استخدام کنندگانی که می‌خواهند رزومه‌ها را بررسی کنند با نمونه‌ رزومه‌ها و نامه‌های درخواست شغل که توسط مراکز کاریابی تهیه می‌شوند آشنا هستند. بنابراین، شما چه فکر می‌کنید؟ آیا استخدام‌کنندگان به تنبلی و اختلاقیات سوال برانگیز استخدام شوندگان جایزه می‌دهند؟ من اینطور فکر نمی‌کنم.

از کمک دیگران استفاده کنید
اگر شما فکر می‌کنید که در گودال خطاهای معمول رزومه‌نویسی افتاده‌اید؟ نترسید. شما می‌توانید رزومه خود را به مشاور کاریابی در یک مرکز کاریابی بدهید تا آن را بررسی کند.

منبع: بازارکار
ترجمه : افسانه شکوری

بازدید : 4143

نماد اعتماد
logo-samandehi