یک آیه از قرآن کریم و چند درس مدیریتیإِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا ﴿۵۶﴾.... سوره احزاب

خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود می ‏فرستند اى کسانى که ایمان آورده‏اید بر او درود فرستید و به فرمانش بخوبى گردن نهید (۵۶)

وقتی این آیه رو می شنویم هممون ناخودآگاه یاد صلوات فرستادن می افتیم . اما تو همین یه آیه درس های مدیریتی زیادی نهفته. بله درسهای مدیرتی.

1-خدا می گه من به رسول(صل الله علیه و آله وسلم)  صلوات می فرستم و بعد می گه ای کسانی که ایمان آورده اید بر او صلوات بفرستید. یعنی آقای مدیری که دستور می دی اول خودت.

2- فرشتگان که در عرش الهی هستند هم صلوات می فرستند. یعنی آقای مدیر اطرافیانت هم باید به قانون و دستوری که داده شده عمل کنند.

3-یصلون علی النبی.... یصلون فعل مضارعه یعنی دایم و مستمر بر رسول صلوات می فرستند... یعنی آقای مدیر دستوری نتیجه بخشه و تاثیر گذاره که بصورت مستمر انجام بشه.

4-خداوند با لفظ یا اهل الذین امنوا افراد رو خطاب کرده نه با یا ایها الناس و... یعنی آقای مدیر وقتی می خوای دستوری بدی حواست باشه ارث پدرت رو طلب نمی کنی... با الفاظ محترمانه با مردم صحبت کن.

5-صلو علیه و سلموا تسلیما.... درود بفرستید و تسلیم او باشید.... این قسمت آیه مربوط به افرادیه که با مدیر کار می کنن می شه. یعنی  با زبان قربان صدقه مدیر رفتن  لازم نیست... تسلیم او باش.

نویسنده : سرکار خانم حکیمه بهمن زاده

بازدید : 4541

نماد اعتماد
logo-samandehi