برون سپاری تولید محتوا، راهی برای افزایش فروش و کاهش هزینه ها

تعریف برون سپاری

به واگذاری انجام کارها یا فعالیت‌های داخلی یک کسب و کار به یک تأمین کننده خارجی تحت قرارداد مشخص، برون‌سپاری گفته می‌شود. هنگامی که یک سازمان برخی از فعالیت‌ها یا فرایندهای کسب و کار خود را به سازمانی بیرون از شرکت یا سازمان خود بسپارد، این عمل را برون‌سپاری می‌نامند. گاهی ممکن است حق تصمیم‌گیری و عوامل تولید هم به سازمان دیگر واگذار شود. به بیان ساده و کوتاه، می توان گفت برون سپاری، واگذاری خدمات به شخص ثالث است. فناوری اطلاعات، برون سپاری را بیش از پیش مورد توجه مدیران قرار داده است. رایج ترین دلیل برای تصمیم به برون سپاری، صرفه جویی در هزینه‌ها و تخصصی شدن فعالیت ها است.

تعریف تولید محتوا

این روزها همه جا صحبت از پادشاهی به نام محتوا و معجزه ای به نام بازاریابی محتوا است. محتوا در فرم های مختلفی مثل متن، عکس، صوت، فیلم، انیمیشن و... می تواند تولید شود. به فرایند ایده یابی، مطالعه منابع، تهیه و تدوین محتوا، به اختصار «تولید محتوا» گفته می شود. تولید محتوا یکی از مهم ترین فعالیت های هر کسب و کاری به ویژه کسب و کارهای آنلاین محسوب می شود. محتوا می تواند باعث جذب بازدیدکنندگان به وب سایت شود، می تواند اعتماد مشتریان را جلب کند، وفاداری مشتریان را افزایش دهد، تصویر بهتری از برند بسازد، تجربه کاربری را بهبود دهد، فروش را افزایش دهد و از این طریق، موفقیت کسب و کارها را تسهیل کند. 

برون سپاری تولید محتوا

تولید محتوا فعالیتی زمان بر و تخصصی است که باید در طی زمان به صورت مستمر انجام شود. معمولاً هزینه ها و دردسرهای تولید محتوا به قدری زیاد است که اکثر کسب و کارها نمی توانند این کار را آنگونه که شایسته است انجام دهند و در بسیاری از کسب و کارها، غفلت از تولید محتوا باعث رکود می شود. در سال های اخیر، استارتاپ های موفقی در زمینه تولید محتوا در ایران شروع به فعالیت نموده اند که می توانند به شما مدیران کمک کنند تا دیگر نگران محتوای کسب و کار خود نباشید. شهر محتوا یکی از این استارتاپ های موفق است که در موضوعات بسیار متنوعی توانایی تولید محتوا دارد. با مراجعه به لینک های زیر می توانید با خدمات این استارتاپ آشنا شوید:

- تولید محتوا درباره کارآفرینی و کسب و کار

- تولید محتوا درباره بازاریابی و مدیریت بازار

چرا باید تولید محتوا را برون سپاری کنیم؟

واگذاری فعالیت های محتوایی از «برنامه ریزی و تدوین استراتژی محتوا» تا «تولید و انتشار و ارزیابی عملکرد محتوا» به یک مجموعه حرفه ای که در زمینه بازاریابی محتوایی تخصص و تجربه بیشتری نسبت به سازمان ما دارد، فواید زیادی را به ارمغان خواهد آورد. از جمله:

  1. هدفمند شدن برنامه محتوایی
  2. افزایش کیفیت محتوا
  3. افزایش کمیت محتوا
  4. کاهش هزینه ها
  5. افزایش بهره وری

نگرش استراتژیک به بازاریابی محتوایی

یکی از دلایل اتلاف منابع مالی در بازاریابی محتوایی این است که معمولاً اکثر کسب و کارهای اینترنتی، بدون هدف و بدون برنامه ریزی و تدوین استراتژی، اقدام به تولید محتوا درباره یک سری کلیدواژه کرده و همان محتواها را در کانال های انتشار متنوعی منتشر می کنند. پس از ماه ها تلاش، به نتیجه ای نمی رسند و فرض می کنند که تولید محتوا، اثربخش نیست. در حالی که دلیل عدم اثربخشی اینگونه فعالیت های محتوایی، هدفمند نبودن و در تاریکی تیر انداختن است. مدیران حرفه ای، به بازاریابی محتوایی هم از زاویه استراتژیک نگاه می کنند و با تجزیه و تحلیل وضع موجود خود و رقبا و همچنین آنالیز دقیق بازار و جامعه هدف، برنامه ها و استراتژی های هدفمندی را تدوین کرده و مطابق آن به تولید محتوا می پردازند. در چنین برنامه ای، هر کدام از محتواهایی که تولید می شود، جایگاه مشخصی در پازل از پیش تعریف شده خواهد داشت و اثر خود را بر اهداف مورد انتظار، به دست می آورد.

جایگاه برون سپاری در بازاریابی محتوایی استراتژیک

اگر با نگرش استراتژیک به بازاریابی محتوایی (Content Marketing) نگاه کنیم، باید در تدوین استراتژی ها، تیم های «طراحی» و «اجرا» و «ارزیابی» برنامه ها را مشخص کنیم. یعنی تعیین کنیم که چه افرادی با چه ویژگی هایی مسئول طراحی برنامه های محتوایی خواهند بود، چه افرادی با چه ویژگی هایی مسئول اجرای برنامه ها یعنی تولید محتوا خواهند بود و در نهایت چه افرادی با چه ویژگی هایی مسئولیت ارزیابی عملکرد برنامه های اجرا شده را خواهند داشت. در غیر این صورت، برنامه ها توسط افرادی پیاده سازی خواهند شد که تخصص و شایستگی های لازم برای این برنامه ها را ندارند. در نتیجه، اهداف مورد انتظار در استراتژی ها، محقق نخواهند شد. اینجاست که نقش برون سپاری تولید محتوا پر رنگ تر می شود. یک شرکت تولید محتوا که به صورت تخصصی بر کانتنت مارکتینگ تمرکز دارد و تجربیات فراوانی در این زمینه اندوخته است، بی تردید بهتر و بیشتر از نیروهای داخل سازمان می تواند به تحقق اهداف استراتژیک سازمان ما کمک کند.

بازدید : 2773