اکوتوریسم در ایران

کشور ایران، سرزمینی بسیار متنوع است که عوامل گوناگونی نظیر وضعیت زمین شناسی، توپوگرافی، ارتفاع از سطح دریا، شکل زمین، عوامل اقلیمی و حتی طول وعرض جغرافیایی در تنوع و غنای طبیعت آن مؤثر بوده است. که به عنوان مثال دامنه ارتفاع از 26- متر تا 5610+ متر، ودامنه تغییرات دمایی بین شمال غربی کشور 35- درجه سانتی گراد (در زمستان ) تا 50+ درجه سانتی گراد (در تابستان) در کرانه های خلیج فارس، از آن جمله است. تنوع گلها وپوشش گیاهی، بزرگترین دریاچه شور جهان (دریاچه ارومیه) بهترین پیستهای اسکی دنیا با بیش از هفت ماه پوشش برفی قابل استفاده، بیابانها و پهنه های کویری وسیع (دشت کویر، لوت)، یکی ازبزرگترین دریاچه های آب شیرین دنیا ( دریاچه هامون)، خوش آب وهوا ترین سواحل دنیا در جنوب دریای خزر، جزایر وسواحل جهانگردی جنوب کشور با آب وهوای بسیار مطلوب در فصل زمستان، وجود مناطق طبیعی حفاظت شده، آبشارها، قنات ها، وجود 2000 چشمه گرم وسرد معدنی که برروی 350 مورد آن، مطالعات لازم انجام گرفته است. وجود 148 گونه پستاندار ، 495 گونه پرنده، حداقل 250 نوع ماهی، غارهای متنوع وبی نظیر مانند غار علی صدر در همدان ودهها غار شناخته شده ونشده دیگر در اقصی نقاط ایران، جنگلهای طبیعی انبوه و متراکم در شمال غرب ایران، تالابها، رودخانه ها ودریاچه ها همراه با 19 موزه درزمینه منابع طبیعی ایران، تنها گوشه ای از جاذبه های طبیعی این مرز وبوم را تشکیل می دهد. ایران کشوری است که به لحاظ جاذبه های گردشگری در ردیف 10کشور نخست جهان می‌باشد ولی نام آن حتی در فهرست 80 کشور گردش پذیر جهان از نظر ورودی ها ودرآمد موجود نیست ودر مقایسه با کشوری مثل یونان که سهم گردشگری آن در تولید ناخالص ملی در حدود 46 درصد می باشد، سهم گردشگری ایران در تولید ناخالص ملی در حدود 07/0 درصد بوده ودرمقایسه با تولید درآمد سرانه 5/37 دلار برای هرفرد یونانی، گردشگری برای هرفرد ایرانی فقط 5/2 دلار عایدات حاصل می نماید. این موارد بیانگر این است که گرشگری در ایران به ویژه اکوتوریسم (که گزینه شاخص بخش گردشگری می باشد که می تواند توان های بالقوه طبیعی و ویژگی‌های فرهنگی را به سرمایه های بالفعل تبدیل نماید)، هنوز جایگاه واقعی خود را نیافته وعلی رغم موقعیت مناسب ومساعد جغرافیایی و وجود مواهب طبیعی وفرهنگی و نظیر اینها, درآمد ارزی ایران از این بابت بسیار ناچیز می باشد.
ایران علی رغم اینکه از لحاظ میراث تاریخی و فرهنگی جزء 10 کشور برتر جهان و از لحاظ تنوع زیستی بین 5 کشور جهان قرار دارد، متاسفانه از نظر جذب تعداد گردشگر تا چند سال پیش در رتبه یکصد و بیستم قرار داشته است. با همه توجهات و تلاش های صورت گرفته خصوصا در یکسال گذشته، هنوز راهی بس طولانی و کاری بسیار دشوار برای رسیدن به موقعیت مناسب کشومان از لحاظ توسعه گردشگری را در پیش داریم.

منابع:

Meethan,K. (1996)Place,Image and Power(ed. T. Selwyn),John Wiley,Chichester

پاپلی یزدی، محمد حسین، مهدی سقایی، 1386، گردشگری (ماهیت و مفاهیم)، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)

تهیه و تنظیم: مونا چالی

بازدید : 6734

نماد اعتماد
logo-samandehi