گفتگو با مریم مقدادی برنده طرح کسب و کار طرح آموزش کارآفرینی دختران فارغ التحصیل دانشگاهی

طرح خانم مریم مقدادی در مراسم اختتامیه طرح آموزش کارآفرینی دختران فارغ التحصیل دانشگاهی که چندی پیش در محل استانداری برگزار شد به عنوان طرح اول برگزیده شد. طرح ایشان راه اندازی یک کافی نت و کافی شاپ ویژه بانوان در شهرستان ورامین است. قرار است از این طرح مشابه طرح های برگزیده دیگر حمایت هایی مالی از سوی مراجع ذی ربط دولتی صورت گیرد.
خانم مقدادی متولد 1354 هجری شمسی است و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی گیاه پزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان ورامین است و آن چه در زیر می خوانید متن مصاحبه ای است که اخیراٌ با ایشان در محل خانه پژوهش نواندیش صورت گرفته است.
خانم مقدادی چه زمانی به فکر تأسیس یک کافی نت و کافی شاپ در محل سکونتتان افتادید به عبارت دیگر جرقه این فکر کجا در شما زده شد؟
طرح تأسیس کافی نت در ورامین برای اولین بار در کلاس های کارآفرینی که اخیراٌ در ورامین تشکیل شده بود به ذهنم رسید. این کلاس ها باعث شد احساس کنم که می توانم کسب و کاری راه اندازی کنم به این علت بود که طرح خودم را پیگیری کردم و سرانجام به عنوان طرح شغلی در پایان دوره های آموزشی ارایه کردم.
چرا فکر می کنید طرح شما در منطقه ورامین موفق خواهد شد. آیا پیش از ارایه این طرح به این موضوع فکر کرده بودید؟
البته. پیش از ارایه هر طرح کسب و کاری حتماٌ باید کلیه جوانب کار را سنجید. منطقه ورامین به گونه ای است که استفاده افراد به ویژه دانشجویان از اینترنت زیاد است اما متأسفانه امکانات مناسب در دانشگاه ها برای استفاده آسان از اینترنت وجود ندارد. این مورد به ویژه در مورد زنان مصداق بیشتری دارد. مخصوصاٌ این که تعدادی کافی نت نیز در ورامین وجود دارد که محیط آن ها برای زنان و دختران مناسب نیست و بسیاری ترجیح می دهند که به این مراکز برای استفاده از اینترنت نروند. بنابراین احساس کردم تأسیس یک کافی نت ویژه زنان می تواند مورد استقبال قرار گیرد.
آیا نمی ترسید کسب و کار شما با شکست مواجه شود؟ فکر می کنید از عهده این کار برآیید؟
هر کسی توانایی هایی در خودش احساس می کند. من به این ترتیب احساس می کنم که می توانم از عهده این کار برآیم. هر کاری به هر حال خطرات خاص خود را دارد ولی من این خطرات را پذیرفته ام و می خواهم این کار را انجام دهم.
به نظر شما برای شروع یک کسب و کار، خطر کردن و یا در اصطلاح مرسوم ریسک کردن را جایز می دانید. به نظر شما یک کار تا چند درصد ریسک داشته باشد ارزش شروع دارد؟
هر کاری خطر خود را دارد و تبعاتی دارد که باید منتظر آن بود. به نظر من یک کسب و کار تا 30 یا 40 درصد هم خطر داشته باشد باید شروع کرد.
فکر نمی کنید اگر کافی نت شما تنها به زنان خدمات بدهد به لحاظ اقتصادی دچار مشکل خواهید شد و به اصطلاح کم خواهید آورد؟
چرا به این مورد هم فکر کرده ام. برای حل مسآله فکر کرده ام که ساعاتی از روز به ویژه شب ها را برای مردان در نظر بگیرم. برای همین لازم است یکی از بستگان یا دوستانم را برای مدیریت در این ساعات پیدا کنم.
همیشه برای زنان در جامعه ما معضلات خاصی وجود دارد مثل مسأله امنیت. فکر نمی کنید برای شما و مجموعه همکارانتان در کافی مشکلات امنیتی ایجاد شود. مثلاٌ مزاحمتی از سوی برخی افراد ناهنجار پیش بیاید؟
گمان نمی کنم چنین مشکلی ایجاد شود به ویژه این که ما در ورامین کم و بیش شناخته شده هستیم و بعید می دانم کسی به راحتی بتواند مزاحمتی برای ما ایجاد کند.
در پایان طبق رسم چنین مصاحبه هایی می خواهیم از شما بپرسیم برای دوستان و دختران هم سن و سال خودتان چه پیامی دارید
من به کسانی که مایلند از خود شغل و کاری داشته باشند توصیه می کنم که
1- رویا پردازی نکنند
2- میان تصمیم و عمل به آن تصمیم وقفه نیندازند و هر زمان که هر ایده شغلی به ذهنشان رسید همان را پیگیری کنند.
3- اهل خطر کردن باشند
4- مثبت اندیش باشند وبا دید مثبت به قضایا بنگرند
5- با پشتکار و جدی باشند
خانم مقدادی از شما متشکریم که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.
من هم از شما متشکرم.
مصاحبه‌کننده: روح‌الله یوسفی

بازدید : 5635

نماد اعتماد
logo-samandehi