مصاحبه با خانم نسرین فتاح زاده مدیرعامل شرکت پدیده بافت پشمین

خانم نسرین فتاح‌زاده در سال ۱۳۵۱ در ارومیه متولد شد. وی هم‌اکنون مدیرعامل شرکت پدیده ‌بافت پشمین می‌باشد. او از شرکت‌کنندگان در دوره‌های طرح ملی ترویج کارآفرینی و توان‌افزایی زنان کارآفرین که در سال ۱۳۸۲ توسط خانه پژوهش نواندیش و با حمایت دفتر امور بانوان وزارت کشور اجرا شد، می‌باشد.
سایت wenet مصاحبه‌ای با ایشان انجام داده که در زیر می‌آید:
خانم فتاح‌زاده، بفرمایید چه شد که تصمیم گرفتید پشم شیشه تولید کنید؟
من از دوران کودکی علاقه زیاد ی به کارهای تولیدی و کار در خارج از منزل داشت م. در سن ۱۷ سالگی (سال سوم دبیرستان) تصمیم گرفتم در شهرک صنعتی زمینی به‌ صورت اقساط تهیه‌کنم. قسط اول زمین را با فروش طلاهای خود پرداخت کرد م برای بقیه اقساط کارگاهی اجاره کرده و شروع به تولید لباس بچه گانه نمودم، به این ترتیب هر ماه پس از فروش لباس به تعاونی ‌ ها و مغازه ‌ ها اقساط زمین را پرداخت می کرد م. این ‌ کار یک سال به تولید انجامید و در سال ۱۳۶۹ (در ۱۸ سالگی سال چهارم دبیرستان) صاحب کل زمین شد م. و بعد موفق شد م جواز تأسیس پوشاک در شهرک صنعتی را نیز بگیر م.
برای خرید کل زمین از کسی کمک نگرفتید؟
خیر، ‌ در این مدت هیچ کس به من کمکی نکرد و پدر م هم با این کار چندان موافق نبودند. به‌علاوه پس از آن مشکلاتی پیش‌آمد که ناچار به فروش زمین و مهاجرت به تهران شدم. البته ازآن‌جا که در تهران هزینه‌ها بسیار بالا بود تصمیم گرفتم دوباره به ارومیه بازگردم و کارخانه‌ای راه‌اندازی کنم.
این‌بار سراغ تولید پشم‌شیشه رفتید؟
نه، آن زمان با توجه به تحقیقاتی که کرده بودم می‌دانستم لحاف بازار خوبی دارد، ‌ پس از بازگشت در ابتدا کارگاهی اجاره کرد ه و به دوخت و تهیه لحاف مشغول شد م، با پولی که از این کار بدست می‌ آورد م، زمینی حدود ۱۰۶۰ متر مربع به صورت اقساط در شهرک صنعتی خریداری و دوباره از صفر شروع کرد م. در این مدت نیز از کسی کمک نگرفتم.
وام هم نگرفته‌اید؟
با گسترش کار کارخانه توانستم دو وام ۲۰ میلیونی (از تبصره ۳ و وام تکمیلی) دریافت کن م و از این ‌طریق موفق شدم ساختمان کارخانه را به اتمام برسان م و پس از ۶ ماه کلیه اقساط را پرداخت کردم. و زمین و بنای کارخانه را به نام خود ثبت کردم.
در کارخانه لحاف‌دوزی چند نفر کارمندداشتید؟
ابتدا دفتری خارج از کارخانه داشت م و حسابداری در استخدام شرکت بود اما بنا به دلایلی دفتر را پس داد م و کارهای حسابداری و کارخانه را خود انجام می ‌ د ا د م، در آن وقت در حدود ۸ نفر در کارخانه مشغول به کار بودند. و به عنوان یکی از موفق‌ترین کارخانه‌ها در تولید کم بودیم.
چه شد که به فکر توسعه افتادید؟
همان‌طورکه گفتم، من همواره خواسته های بازار را بازاریابی می کنم و بعد سراغ تولید می ‌روم، برای گسترش کار، تصمیم گرفت م وامی برای خریداری ماشین های پشم شیشه زنی دریافت کن م و موفق شد م وامی در حدود ۵۰۰ هزار یورو برای خریداری ماشین آلات از آلمان بگیر م. این وام با موافقت دولت صورت گرفت و ماشین ‌ ها خریداری و در سال ۱۳۸۲ واردشد ند. برای استفاده از ماشین ‌ ها و ابزارها به گسترش کارخانه احتیاج بود که زمینی وسیع‌تر در کیلومتر ۱۳ جاده مهاباد گرفته و پدیده بافت را آن‌جا دایرنمودم، درحال حاضر کارخانه ۹۵ کارمند دارد و من کلیه وقت خود را در آن‌جا می‌گذرانم. و هم‌اکنون به فکر آغاز صادرات هستیم.
در طول مسیر کاری با مشکل خاصی روبه‌رو نشده‌اید؟
در مراجعه به ادارات دچار مشکل خاصی نشد م و اکثرا با احترام رفتارمی‌کنند. م ن معمولا از ساعت ۷ صبح تا ۸ شب مشغول به کار می باش م و تمام کارهای منزل را نیز خود انجام می ده م و پس از انجام کارهای منزل از خانه خارج می شو م.
رمز موفقیت خود را چه‌می‌دانید؟
پشتکار، ریسک پذیری، اعتماد به نفس و ناامید ن شدن ! در طول دوران کار م پیشنهادهای زیادی از قبیل مدیرعاملی، مدیریت کارخانه و غیره به م ن شد ولی همواره به این اصل معتقد بودم که رمز موفقیت، پشتکار است و از یک شاخه به یک شاخه دیگر نپریدن و از طرفی همیشه مصر بود م که برای خود کار کنم.
بحث پشت‌کار شد، شنیده‌ایم که در حال حاضر دانشجو هم هستید،
بله، من دیپلم هنر ( نقشه کشی ) داشتم، ولی از آنجا که به رشته حقوق بسیار علاقمند بودم، ‌ از چند سال پیش مشغول به تحصیل در رشته علوم انسانی شدم و دیپلم گرفتم، ‌ هم‌اکنون هم دانشجوی رشته حقوق هستم.
امیدواریم هم‌چنان در دست‌یابی به اهدافتان موفق باشید.
متشکرم.
مصاحبه کنندگان: زهرا قضات - زهرا عمرانی

بازدید : 5102

نماد اعتماد
logo-samandehi