مصاحبه با خانم فرح جمالی، مدیرعامل موسسه حمایت از زنان و کودکان آسیب پذیر

جمعیت حمایت از زنان و کودکان آسیب پذیر استاد روزبه زنجان، سازمان غیر دولتی است که اکثر شهروندان زنجانی با آن آشنا هستند. این گروه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۷ آغاز کرد و در حال حاضر نه تنها در زنجان بلکه در برخی استان‌های همجوار و پایتخت نیز شناخته شده‌است. از آنجا که فعالیت‌های این موسسه در حیطه کارآفرینی اجتماعی قرار دارد و اکثر گردانندگان و کارمندان آن را زنان تشکیل می‌‌دهند مناسب دیده شد تا در سایت شبکه کارآفرینی زنان به فعالیت‌های این گروه اشاره شود. در همین راستا با سرکار خانم دکتر فرح جمالی مدیر عامل و عضو هیات مدیره این مرکز مصاحبه ای انجام شد که خلاصه آن در پی می‌آید:
با سلام و تشکر از حضور شما، بفرمایید هدف اولیه شما از تأسیس این NGO چه بوده؟
اگر بخواهم پاسخ شما را در یک جمله بدهم، ‌می‌گویم: جلوگیری از تکدی‌گری. ما قصد داریم به افراد بیاموزیم روی پای خود بایستند چراکه باور داریم احساس استقلال بر شخصیت افراد تأثیر گذاشته و باعث شکوفا شدن آن‌ها می‌شود. همان طور که می‌دانید ما شعا ر خود را «یاری به زنان و کودکان آسیب پذیر ایرانی جهت بازتوانی و بازیابی زندگی موفق و مطلوب» اعلام کرده‌ایم، و با توجه به هدفمان بر کلمات بازتوانی و بازیابی تکیه داریم. به این معنا که به افراد کمک کنیم روی پای خود ایستاده و با توجه به استعدادها و توانایی‌های خود کارکنند. و از آن‌جا که اعتقاد داریم زنان منشاء اثر بسیاری از اتفاقات در جامعه هستند عمده توجه ما به این قشر است.
چگونه در موسسه روزبه این فعالیت‌ها را انجام می‌دهید؟
ما می‌کوشیم برای هر فرد با همکاری خود او و بر اساس ظرفیت و مهارت‌هایش کسب و کار مناسبی پیدا کرده ابزار و مواد اولیه را در اختیارش قرار دهیم، در واقع وظیفه اصلی ما فراهم آوردن امکان کار و پیشرفت است و باقی به عهده خود افراد می‌باشد. ما قواعد خاصی برای پذیرفتن افراد نداریم، ‌معمولا وقتی خانمی به موسسه مراجعه می‌کند، ابتدا با مشورت با مشاورین حقوقی و روانشناسان و همفکری خود فرد سعی در تبیین نوع فعالیت وی کرده سپس ابزار و وسایل لازم را در اختیارش قرار می‌دهیم. قرار ما بر این است که مبلغی را که برای هزینه ماهانه هر نفر در اختیار داریم (که مبلغ بسیار کمی است) به خود فرد ندهیم، ‌ بلکه با آن وسایل ابتدایی کار را تهیه کرده در اختیارش قرارداده و در نهات درآمد حاصله از فروش محصولات و ارزش افزوده کالاها را به خود افراد ‌دهیم. در این راستا برخی فعالیت‌های جانبی هم صورت می‌گیرد.
این فعالیت‌های جانبی شامل چه مواردی می‌شوند؟
حیطه این فعالیت‌ها بسیار گسترده است، همان طور که اشاره کردم اولویت اصلی ما ایجاد اشتغال برای خانم‌ها با توجه به توانایی‌ و ‌ظرفیت‌آن‌ها و با همفکری خودشان است. از آنجا که اکثر مراجعه‌کنندگان به ما خانم‌های سرپرست خانوار هستند تبعا مشکلاتی چون مشکل مسکن، ‌هزینه تحصیل فرزندان، ‌هزینه درمان، ‌برخی مسائل حقوقی، ‌قضایی و خانوادگی و.... به همراهشان است. فعالیت‌های جانبی ما شامل مشاوره، ‌تهیه لوازم تحریر، ‌لباس شب عید، ‌دارو، ودیعه مسکن، ‌برپایی مسافرت‌های دسته جمعی و... همه برای سامان بخشی به برخی از این مشکلات جانبی می‌باشند.
این فعالیت‌ها همه هزینه بر است، ‌منابع مالی خود را چگونه تأمین می‌کنید؟
در حال حاضر منابع مالی ما بسیار گسترده شده، اما در ابتدای کار و برای تأمین سرمایه اولیه مشکل داشتیم و در آن زمان تصمیم گرفتیم برای تهیه سرمایه، ‌نمایشگاهی از آثار خانم‌های داوطلب (شامل فروش انواع غذا، ‌پوشاک، صنایع دستی و... ) برگزار نماییم. نمایشگاه فروش خوبی داشت و تا حدی برای راه‌اندازی موسسه موثر بود. هم‌اکنون موفق شده‌ایم منابع مالی متنوعی شامل کمک‌های مردمی و دولتی را به سمت این موسسه جذب کنیم، ‌ از آن جمله می‌توان به حق عضویت اعضا، سود حاصل از فروش صنایع دستی یا موادغذایی و کمک هزینه بهزیستی و... اشاره نمود. ما تلاش می‌کنیم تا از پول شناور در جامعه با مدیریت خوب و حساب شده برای حل قسمتی از مشکلات جامعه خودمان استفاده کنیم.
لطفا کمی در مورد نوع مدیریت موسسه توضیح دهید.
از نظر سازمانی هیأت امنا متشکل از ۶۳ نفر هستند که برای همکاری و از طرف هیآت امنا دعوت شده‌لند. این گروه ۹ نفر را به‌عنوان هیآت مدیره و ۲ بازرس قانونی انتخاب می‌کنند. مدیر عامل نیز از اعضاء هیات مدیره است. از نظر مدیریتی ما به مدیریت باز( Flat ) اعتقاد داریم. به این معنی که کسی در راس نیست، و افراد تحت پوشش نیز آزادند در مورد کار خود پیشنهاد بدهند. این پیشنهادات از طریق سرپرست‌های هر بخش جمع‌شده بالا می‌رود، آنجا در هیات مدیره پردازش شده و دوباره به بخش‌ها باز می‌گردد. در چنین حالتی جزییات سیستم پنهان نمی‌ماند و نقاط قوت و ضعف خود را نشان می‌دهند.
انگیزه شما از راه اندازی این موسسه چه بود؟
همان طور که اطلاع دارید اشتغال‌زایی و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی همچون فقر و فساد و... از اهداف استراتژیک مطرح شده در جامعه ما می‌باشد، ‌قصد ما این بود که با جذب و به‌کارگیری سرمایه‌های شناور در جامعه و برنامه‌ریزی صحیح این اهداف را عملی کنیم. و به نظر می‌رسد که طی سال‌های گذشته با وجود مشکلات فراوان توانسته‌ایم تا حدی به اهداف خود نزدیک شویم.
با تشکر فراوان از اینکه فرصتی فراهم آوردید تا بتوانیم از تجربیات شما استفاده کنیم، امیدواریم موفق باشید.
من هم از شما متشکرم. در پایان می‌خواستم از همه خانم‌ها دعوت کنم تا به توانایی‌های خود باور داشته‌باشند و بدانند یک تنه قادر به حل مشکلاتشان هستند.
مصاحبه‌کننده: زهراعمرانی

بازدید : 6643

نماد اعتماد
logo-samandehi