زنان، مشتریان جشنواره آدم برفی

سیمین احمدی جوان مدیرعامل یک شرکت ایرانگردی - جهانگردی است که روز 19 بهمن ماه با کمک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استانی آذربایجان شرقی، دومین جشنواره آدم برفی را در پیست اسکی پیام مرند برگزار کرده است.
به جز این برنامه روز پنجشنبه نیز همایش نقش ورزش های زمستانی در توسعه گردشگری با کمک احمدی جوان در کاروانسرای مرند برپا بوده است.
اعلام برگزاری جشنواره آدم برفی از تلویزیون استانی باعث شده تا مردم تبریز، مرند و شهرهای اطراف از ساعات بامداد جمعه راهی ارتفاعات پیام شوند. این پیست در 60 کیلومتری شمال غرب تبریز قرار دارد و به خاطر دسترسی آسان خانواده ها، یکی از تفرجگاه های تابستان و زمستان است.
احمدی جوان را در میان انبوه جمعیتی که لباس زمستانی به تن کرده و کلاه و دست کش پوشیده اند پیدا می کنم.
در گوشه ای از پیست، صحنه ای چیده و مجری برنامه با صدای بلند شعر می خواند.
احمدی جوان، زن خوشروی 32 ساله ای است که شرکتش را در سال 80 به ثبت رسانده و مجوز فعالیت گرفته است. پیش از آن دو سال در یک آژانس مسافرتی مشغول به کار بوده اما به خاطر علاقه به این کار تصمیم به تاسیس آژانس خود گرفت: «با وجود دسترسی، مشکلات و مسوولیت های این کار که به نظر خیلی ها کاری مردانه است، تصمیم گرفتم خودم مسوولیت یک آژانس را برعهده بگیریم. وقتی خانواده ها را این طور شاد می بینیم، فکر می کنم ارزش این تلاش ها را دارد. »
اولین جشنواره آدم برفی را سال 84 در پیست اسکی سهند برگزار کرده است. هماهنگی با ارگان های مختلف برای برپایی چنین برنامه هایی را یکی از مشکلات کار خود می داند :» طبیعی است که برای برنامه هایی این چنینی که جمعیت زیادی در آن شرکت می کنند، حفظ امنیت ضرورت دارد و اولین ارگانی که با آن ارتباط می گیریم نیروی انتظامی است. با پلیس راه و وزارت راه و ترابری هم باید هماهنگ شویم. امسال که همزمان با ماه محرم شد کمی هماهنگی سخت تر بود. واقعا باید خیلی مسایل را رعایت کرد و الحمدالله برنامه ما هم خوب پیش رفت. اما دوست دارم با توجه به استقبال مردم و نیازشان به سفر کمی ملایم تر برخورد شود. خوشبختانه در این برنامه هم با وجود انبوه جمعیت هیچ مشکلی پیش نیامده که این به خاطر همکاری بسیار خوب نیروی انتظامی است. »
مردان، زنان و کودکان زیادی برای ساختن آدم برفی دست به کار شده اند.
به گفته احمدی جوان برخی مدارس غیرانتفاعی هم برای حضور در برنامه نام نویسی کرده اند.
او کار خود را با سرمایه اولیه 10 میلیون تومان شروع کرده و اولین سفر تور او دیدار از جاذبه های گردشگری استان خودش آذربایجان شرقی بوده است: «کمی طول می کشد تا آدم خودش را بشناسد، خدماتش را ارایه دهد و مردم را راضی نگه دارد. »
برخی مواقع سفرهای تور چندان هم سودآور نبوده است: «پیش آمده که سفری را رفته و زیان کرده ایم در فصل تابستان یا تعطیلات نوروز برخی مواقع که اتوبوس داران تا هتل ها به وعده خود عمل نکرده اند، ضرر کرده ایم. »
ایام برگزاری کلاس مدارس و فصل امتحانات دانش آموزان زمان بیکاری آژانس های مسافرتی است، در مهر و آبان ماه، کشاورزان بیش تر از برنامه های زیارتی مثل سفر به مشهد و سوریه استقبال می کنند.
احمدی جوان می گوید: «در فصل بیکاری برنامه های یک روزه داریم که جوانان و خانواده ها به آن علاقه مندند. »
احمدی در این فکر است که برای سیزده بدر جشنواره سبزه آرایی را برگزار کند.
او نایب انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و گردشگری استان آذربایجان شرقی نیز هست: «خانم پاکباز، ریاست این انجمن را برعهده دارند و من نایب رییس هستم. اعضای این انجمن در برنامه های آن از فعالیت های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطلع می شوند. برخی سفرها هم از طریق انجمن هماهنگ می شود و تورهای اختصاصی داریم. »
پسر 11 ساله اش هم به پیست پیام آمده است. معمولا هر روز صبح تا ظهر در آژانس حاضر می شود. بعدازظهر در خانه است و از ساعت پنج دوباره همراه پسرش راهی محل کار می شود. در آژانس او 15 نفر مشغول به کارند که سه نفرشان زن هستند. احمدی جوان به واسطه شغلش به شهرهای زیادی سفر کرده است. او می گوید: «هر کجای ایران یک زیبایی دارد و ما هنوز همه جا را نشناخته و به دیگران معرفی نکرده ایم. »
او ادامه می دهد: «بسیاری از مشتریان ما زنان هستند. خیلی از زنان که همسرانشان فرصت همراهی با آنان را در سفر ندارند، با اطمینان تورها را برای مسافرت انتخاب می کنند و از همسفران برنامه های یک یا چند روزه ما هستند. »
جشنواره آدم برفی با ساخته شدن تندیس و حجم هایی با موضوعات مختلف پایان می گیرد. نوجوانان روی برف سر می خورند و می خندند، چند زن و مرد سالخورده هم آن سوتر بساط چای را آماده می کنند.
احمدی جوان خوشحال از استقبال خانواده ها می گوید: «تقریبا هفت هزار نفر امروز در این برنامه شرکت دارند. خیلی ها هنوز نرسیده اند چون جای پارک برای ماشین شان پیدا نکرده اند و باید پیاده بخشی از مسیر را تا پیست بالا بیایند. فکر می کنم فراهم کردن شرایط تفریح برای خانواده ها بسیار بااهمیت است. باید جهانگردی را از ایران شروع کنیم و برای این بخش باید دولت بودجه مناسبی در این زمینه هزینه کند. فصل زمستان که مردم بیش تر در خانه هستند هم باید از استعدادهای مناطق سردسیر استفاده کرد. »
 منبع : سرمایه

بازدید : 5249

نماد اعتماد
logo-samandehi