مشارکت زنان یکی از معیارهای توسعه است

یکی از معیارهای ارزیابی کشورها از نظر توسعه میزان مشارکت زنان در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی است.
 در کشورهای در حال توسعه به دلایل مختلف فرهنگی و اجتماعی زمینه های مشارکت زنان در ساختارهای اجتماعی و اقتصادی محدود شده است. توجه به وضعیت اشتغال زنان و هدایت آنان به بازار کار می تواند زمینه بهره گیری بهتر جامعه از این نیروی بالقوه را فراهم آورد. سالهاست که از شیوع تب کار آفرینی در کشور می گذرد. کار آفرین فردی است که ابزار تولید را به منظور ادغام آنها برای تولید محصولات قابل عرضه به بازار ارائه می کند و تمامی ابزار را ترکیب می کند و مسوولیت ارزش تولیدات و بازیافت کل سرمایه ای را به عهده دارد. امروز حضور و عملکرد زنان در جامعه به عنوان یک زن کار آفرین جای بسی تامل دارد. ریس کمیسیون بانوان غیر دولتی استان خراسان و بانوی نمونه کار آفرین سال 86 در مصاحبه اختصاصی به خبرنگار ایونا به عنوان یک زن کار آفرین گفت : همیشه سعی کرده ام جایگاه کرامت انسانی را به عنوان یک زن حفظ کنم و نقش تاثیر گذاری خودم را در خانواده و جامعه به ظهور بکشم و به عنوان یک زن در عرصه اجتماعی ظاهر شوم. در زمینه اشتغال کارهای زیادی را برای بانوان و حتی آقایان انجام داده ام.
عصمت شیخ مومنی در ادامه گفت : من در فعالیت داخلی و جوامع بین المللی خوب ظاهر شدم و توانستم این را به دیگران اثبات کنم که زنان هم می توانند هم پای مردان فعالیت اقتصادی داشته باشند من در چاچوب معیار های اسلامی قدم برداشتم. عضو شورای مرکزی شبکه ارتباطی زنان کشور در ادامه افزود : الگوی خودم را حضرت زهرا قرار دادم و تغییر نگرش مثبت به زن را در جوامع بین المللی به وجود آوردم به عنوان مثال کتابی را در خصوص شخصیت زن مسلمان ایران و سایر جوامع نوشته و طی نظر سنجی که در کشور عربستان داشتم (کشوری که به زن اصلا بها داده نمی شود) 75 درصد آقایان زن را در خانواده تاثیر گذار دانستند.
مومنی در ادامه اظهار داشت : من فعالیتم را از محرومترین روستاها در سیستان و بلوچستان با هزینه شخصی خودم آغاز کردم و توانستم در این مناطق عوامل خودباوری را ایجاد کنم در این راه مشکلات زیادی داشتم اما توانستم با سعی و تلاش موفق شوم. وی در ادامه افزود : از طرف سازمان های دولتی هیچ گونه حمایتی نداشتم، گاهی فقط خیریه ها به من کمک کردند. من خودم به تنهایی وارد عرصه شدم و توانستم به عنوان یک زن حرکت الگویی انجام دهم. این بانوی نمونه کار آفرین اظهار داشت : در زمینه اشتغال مباحث زیادی را انجام داده ام و کار گاه های تولیدی زیادی را ساخته ام که افراد بسیاری در آن مشغول به کار هستند. ما در کارگاه هایمان ابتدا به افراد آموزش، سرمایه و ابزار می دهیم و بعد از آموزش افراد تبدیل به یک کار آموز ماهر می شوند که می توانند چند نفر دیگر را تحت پوشش قرار دهند. مومنی اذعان داشت : طرحهای وسیعی را انجام داده ام که این طرحها در مجامع بین المللی مطرح شده و با کشورهای مثل آلمان، سوئیس و عربستان کار کرده ام.
وی در ادامه افزود : هم اکنون علاوه بر سمت ها و کارهای فراوان خود در زمینه اشتغال موسس و مدیر کل موسسه خیریه ریحانه النبی هستم که این موسسه در چند محور اصلی فعالیت می کند. محور اصلی خود را بر حمایت و درمان بیماران سرطانی قرار داده ام و همچنین اشتغال زایی و پژوهش درباره آنها و در جهت درمان بیماران سرطانی تلاش می کنیم و طی این مدت آنها را آموزش می دهیم که بعد از درمان بسیاری از آنها به یک فرد پرتحرک تبدیل شوند. این بانوی نمونه کار آفرین در پایان اظهار داشت : ما در زمینه کار آفرینی مشکلات زیادی داریم این در حالی است که در کشورهای دیگر برای کار آفرینی خیلی اهمیت می دهند، کار آفرین ایده می دهد و برای ایده های خود دچار مشکل نمی شود ولی ما اگر ایده ای می دهیم خودمان کار می کنیم و خودمان هزینه می کنیم. کاش ما دغدغه بازگشت سرمایه را نداشتیم و می توانستیم در زمینه اشتغال کارهای زیادی را انجام دهیم.
منبع : تفاهم

بازدید : 5494

نماد اعتماد
logo-samandehi