گفت‌وگو با خانم خیال عبداله‌زاده کارآفرین برتر بخش کشاورزی

موضوع کسب‌وکار:‌ پرورش و توزیع گیاهان دارویی
در سال 1341 در یکی از روستاهای شهرستان مهاباد متولد شدم. از دوران کودکی در مدارس نماینده کلاس بودم. در سال دوم راهنمایی به کمک نوجوانان محل، یک کتابخانه دایر کردم تا بچه‌ها در اوقات بیکاری در آنجا مطالعه کنند. در این کار، از آموزش و پرورش نیز کمک گرفتم‌.
بعد از ازدواج، زندگی را در خانواده گسترده شوهرم که به اتفاق خانواده پدری همراه با عموها در یک مکان زندگی می‌کردند شروع کردم. هر کدام از اعضای 40 نفره‌این خانواده هر روز مشغول کاری برای پیشبرد امور بودند. عده‌ای از خانم‌ها مشغول قالی‌بافی بودند، بعضی به ‌پختن غذا می‌پرداختند و عده‌ای... من هم که تازه از شهر به‌این روستا آمده بودم به شدت به‌این کارها علاقه پیدا کردم و شروع به کار کردم. اما 3 ماه پس از ازدواج، در سال 1363 تصمیم گرفته شد تا اعضای خانواده به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شده، زندگی را مستقلا‌ ادامه دهند.
پس از آن برخلاف تفکر اعضای خانواده، سعی کردم در تمامی‌کارهای خانه پیشقدم باشم و به زنان روستا خیاطی، قلاب دوزی و کارهای دیگر را یاد بدهم و با مشارکت زنان روستا برای نوعروسان جهیزیه تهیه کنم. نوشتن تئاتر برای بچه‌ها و اجرای آن در مدرسه از دیگر کارهای مورد علاقه بنده بود. علاوه بر این از دوران نوجوانی تزریقات و پانسمان را در روستا به طور رایگان برای افراد روستا
انجام می‌دادم.
در سال 1373 به دلیل درد پا و مشکل عصب سیاتیک با مشکلات فراوانی روبه‌رو شدم تا جایی که عده‌ای می‌گفتند پایت بایستی قطع شود. در آن زمان به دلیل علاقه شدیدی که به گل و گیاه داشتم و اینکه همسرم از مددکاران ترویج کشاورزی شهرستان بود، مجلات مختلف کشاورزی و گیاهان دارویی را مطالعه می‌کردم. از اداره ترویج شهرستان خواستم تا یک دوره آموزش گیاهان دارویی برگزار نماید. پس از آن به دلیل علاقه بسیار زیاد به گیاهان دارویی، تصمیم گرفتم گیاهان دارویی منطقه را شناسایی کرده تا بتوانم درد پای خود را درمان کنم. پس از بررسی و امتحان گیاهان دارویی که به بنده تجویز شد، کم‌کم مشکل پایم نیز
رفع شد.
از آن به بعد نیز با مراجعه به مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی ارومیه سعی کردم اطلاعات بیشتری را در زمینه گیاهان دارویی به دست آورم و هم اینک، روز به روز مطالعه خود را افزایش می‌دهم. در سال 1382 از این مرکز دعوت کردم تا درباره کارهای بنده نظر دهد که خوشبختانه در اولین مراجعه گروهی از مرکز تحقیقات دانشگاه‌، کارم تایید شد که باعث دلگرمی‌ من در این راه شده است.
در همان سال در نمایشگاه گیاهان دارویی استان شرکت کردم که غرفه بنده بیشترین علاقه‌مندان را به خود جلب کرد.
با توسعه کار خود توانستم بیش از 60 نوع گیاهان دارویی را در منطقه شناسایی و با آموزش افراد روستا آنها را برای برداشت و خشک کردن گیاهان دارویی ترغیب کنم تا جایی‌ که هم اکنون حدود 100 نفر از افراد روستا در این کار به بنده کمک می‌کنند.
خانم عبداله‌زاده علاقه پدر به انواع سنگ‌های تزیینی و داشتن کلکسیون سنگ را که باعث ترغیب وی به جمع آوری گل و گیاه می‌شد، از مهم‌ترین انگیزه‌های وی برای این کار می‌داند و خانواده گسترده شوهر و نداشتن نظر مثبت نسبت به موفقیت وی را از مهم‌ترین مشکلات و پشتیبانی شوهر خود را از مهم‌ترین عوامل موفقیت خویش می‌داند.
تدریس در دوره‌های عملی مرکز تحقیقات منابع طبیعی شهرستان مهاباد و دانشگاه جامع علمی‌و کاربردی از دیگر موفقیت‌های وی در این راه قلمداد می‌شود.
خانم عبداله‌زاده امیدوار است دانشجویان رشته کشاورزی بتوانند با تکیه بر دانش خود مسیر موفقیت خویش را هموار سازند.
منبع :‌ دنیای اقتصاد

بازدید : 5269

نماد اعتماد
logo-samandehi