کارافرینی را باطرح کشت بافت گیاهی شروع کردم

نامش لطیف فتحی است و به عنوان نفر دوم کارآفرین نمونه در بخش کشاورزی در استان اردبیل در سومین جشنواره کارآفرینان برتر انتخاب شده است.
این کارآفرین از سال82 طرح کشت بافت گیاهی، سالم‌سازی و تکثیر گیاه را شروع کرده است.
وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته گیاه پزشکی است و طی دوره فعالیت خود در وزارت کشاورزی دوره‌های تخصصی را در کشورهای مختلف از جمله فرانسه طی کرده است.
فتحی در ادامه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می‌گوید: طرح کارآفرینی که من در حال اجرای آن هستم برای نخستین بار است که در کشور به شیوه تجاری به مرحله عمل در امده است. کشت بافت گیاهی پیش از اجرای طرح یاد شده فقط در دانشگاه‌های کشور به صورت کار تحقیقاتی انجام می‌شد.
این کارآفرین در ادامه اظهار داشت : این کار برای نخستین بار در خاورمیانه انجام شده است.
این کارآفرین نمونه استان اردبیل میزان تولید سالانه خود را تولید سه میلیون غده ریز ذکر کرد و گفت: جمهوری آذربایجان خواهان این بذرها است، اما با توجه به اینکه در کشور به این گونه کشت نیاز هست، فعلا صادراتی به دیگر کشورها ندارد.
استان‌های همدان، اصفهان، زنجان و مرکزی از تولیدات این کارآفرین بهره مند هستند.
به گفته این کارآفرین، در این طرح برای 40 نفر فرصت شغلی ایجاد شده است که 16نفر از آنها به شکل دائمی و 24 نفر به شکل موقت با وی همکاری می کنند.
فتحی معتقد است : کارآفرینی در درجه نخست باید برای فرد سودآور باشد و زندگی فرد و خانواده وی را تامین کند و سپس انجام طرح باید برای کشور دستاوردهای مثبتی به همراه داشته باشد.
این کارآفرین برتر برای توسعه فعالیت‌های کارآفرینی در ایران، شناخت بیشتر نهادهای اداری در خصوص موضوع کارآفرینی را لازم می‌داند و می‌گوید :
زیرا عدم شناخت دقیق نهادها از موضوع کارآفرینی برای کارآفرینان مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
وی معتقد است: با توجه به اینکه کارآفرینان در تولید کالا و یا ارائه خدمت به جامعه نقش موثری دارند، قابل احترام هستند و باید در خصوص توسعه فرهنگ کارآفرینی در کشور به طور عملی تلاش کرد.
منبع : creativity.ir

بازدید : 6152

نماد اعتماد
logo-samandehi