اولین هتل زنان در عربستان فعال شد

بعضی ها معتقدند این هتل حریم اختصاصی زنانی است که فعالیت های تجاری دارند، بعضی دیگر هم احداث این هتل را نمونه دیگری از جداسازی جنسیتی در جامعه مردسالار می دانند.
نور لرزان شمع ها در هر گوشه از جدیدترین هتل عربستان سعودی، آرامش خاصی به فضا می دهد. زمانی که از راهروهای قرمز رنگ آن عبور می کنید، چیز دیگری هم جلب توجه می کند: هیچ مردی در این هتل نیست.
لرین کاتینهو، مدیر اجرایی هتل لوذان؛ هتلی که در کنار یک چشمه آب گرم با خواص درمانی ساخته شده، با افتخار می گوید: «تملک، مدیریت و انجام امور این هتل با زنان است به طوری که از مهندس آی تی تا مهندس الکترونیک این مجموعه همه زن هستند. »
به عقیده بعضی ها ایجاد اولین هتل زنان در عربستان سعودی نشان دهنده یک پیشرفت است؛ جایی که زن ها می توانند تمام کارها را مستقل از جامعه مردسالار مدیریت کنند. تا ماه ژانویه، زنان در عربستان در صورت تنها بودن در هیچ هتلی پذیرش نمی شدند. مگر اینکه یکی از اعضای مرد خانواده همراه آنها بود یا اینکه از یک قیم مرد خود اجازه کتبی داشتند اما اکنون تنها لازم است که هتل، اسامی مهمانان زن را به پلیس اطلاع دهد.
اما بعضی دیگر هم معتقدند این هتل جداسازی جنسیتی را در جامعه ای که در آن زنان هنوز حق رانندگی ندارند، تشدید می کند.
حسنه القنیر، استاد زبان شناسی در یکی از دانشگاه های عربستان سعودی می گوید: «ایجاد این هتل کار درستی نیست چون باعث ساخت هتل های دیگری برای جداسازی زنان از مردان می شود در نتیجه زنان و مردان همیشه از هم جدا خواهند ماند. »
دخترش، اصیل البکر نیز با او هم عقیده است: «ایجاد این هتل گامی به عقب است. سنتگرایان افراطی معتقدند در کنار هم بودن زن و مرد ممکن است منجر به ارتکاب زنا شود اما این عقیده درستی نیست. »
در حومه ریاض 25 اتاق لوکس این هتل به مسافرانی خدمات می دهند که یک محیط کاملاً زنانه را ترجیح می دهند و دوست دارند در چشمه آب گرم زیبایی که در کنار این هتل قرار گرفته، احساس آرامش کنند.
کاتینهو، مدیر اجرایی لوذان که در زبان عربی به معنای حریم یا پناهگاه است می گوید: «هدف ما جذب زنانی است که فعالیت های تجاری دارند. ایده ما ارائه خدمات لوکس به زنان سعودی است، مادامی که آنها در سفر تجاری خود هستند. »
فدوا الحمود، پزشکی که اخیرا در هتل لوذان اقامت داشته می گوید: «من از اقامت در این هتل لذت بردم. از شعار فقط برای زنان خوشم آمد چون احساس آزادی بیشتری می کنم. من در هر هتلی می توانم از این خدمات استفاده کنم اما در هتل های دیگر امکان استفاده از چشمه آب گرم را ندارم. »حمود که ساکن ریاض است می گوید: «این شهر، شهر بسته ای است و به زنان تنها در این شهر بسیار سخت می گذرد. من ترجیح می دهم که در جایی مانند اینجا اقامت داشته باشم. »
حمود به یاد می آورد که چند سال پیش او برای حضور در جلسه ای به جده رفت اما فراموش کرده بود تا اجازه نامه ای که از پدرش گرفته بود را همراه خود بیاورد. شب هنگام با اینکه دیر وقت هم بود، هتل به او اتاقی نداد، حمود به هتلدار گفت: «بهتر است که به من یک اتاق بدهید تا اینکه مجبور شوم در خیابان بمانم. من یک دکتر هستم، »
او بالاخره مجبور شد با یکی از دوستان مرد خود تماس بگیرد تا او به اسم شرکتش برای حمود اتاق بگیرد. سال گذشته هم زمانی که حمود در یکی از مجلل ترین هتل های ریاض ساکن بود، سوالات پی درپی کارکنان هتل در مورد اینکه چرا او از پله های هتل پایین می رود، آزارش می داد.
حمود می گوید: «گفتم این چه سوال احمقانه ای است که می پرسید، من از افراد مقیم این هتل هستم. »
مدیران بسیاری از هتل های عربستان می گویند طی سال های اخیر تعداد میهمانان زنی که بدون داشتن همراه درخواست اتاق از هتل ها داشته اند، افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. دنی نالوداسان، مدیر روابط عمومی هتل اینترکنتینانتال ریاض می گوید: «این افزایش نشان دهنده افزایش قابل ملاحظه زنانی است که به تنهایی سفر می کنند. »
شامل دروبی، مدیر فروش و بازاریابی هتل رزوود کورنیچه در جده هم معتقد است تماس های تلفنی و مراجعه حضوری زنان برای رزرو اتاق افزایش ملموسی داشته است. هتل رزوود کورنیچه پاییز سال گذشته خبرساز شد؛ زمانی که اعلام کرد در این هتل، یک طبقه کاملاً به زنان اختصاص دارد و نیروهای خدماتی این طبقه همه زن هستند. امکانات رفاهی این طبقه هم کاملاً مطابق با خواست زنان است. دروبی معتقد است زن ها این طبقه هفت اتاقه را دوست دارند اما او فوراً توضیح می دهد که «این اقدام به معنی جداسازی مردان از زنان نیست. ما خلوت زنان را در زمان سفرشان به آنها داده ایم و این به معنای دادن بهایی بیشتر است. »
با اینکه اکنون زنان می توانند در همه هتل ها اقامت داشته باشند اما استفاده از سالن ورزش و استخر شنا یا مختص مردان است یا فقط در ساعات نامناسب در اختیار زنان قرار دارد و هتل های کمی پیدا می شوند که در کنارآنها امکاناتی مانند چشمه آب گرم برای زنان داشته باشند.
هتل لوذان بر رقبایش در بازار هم پیروز شده است. این هتل که در اواسط ماه مارس تاسیس شده، بسیار مجلل تر از یک هتل معمولی است. نرخ اتاق ها هم از 93 دلار تا 260 دلار است. چشمه آب گرم کنار هتل، هم زیباست و هم مصارف درمانی دارد. آب درمانی، خوابیدن زیر ماسه و لجن درمانی و ماساژ از دیگر امکانات هتل است. در عین حال استخر شنا، کلاس های بدنسازی، ایروبیک و یوگا هم موجود است.
در بازدیدی که به تازگی از این هتل انجام شده، 30 درصد اتاق هایش توسط میهمانان پر شده بود. کاتینهو انتظار دارد در فصل آتی این رقم به 60 درصد برسد یعنی فصل تابستان که عروس ها برای خودشان و فامیل هایشان در هتل اتاق رزرو می کنند تا آماده مراسم عروسی شوند.
از طرفی این هتل توسط شرکت بازرگانی لوذان تاسیس شده که 20 عضو هیات مدیره این شرکت زن هستند و شاهزاده مداوی بنت محمود بن عبدالله هم رئیس هیات مدیره این شرکت است.
چند مرد هم در استخدام این هتل هستند اما آنها در تماس مستقیم با مهمانان نیستند. علاوه بر مردانی که بارهای سنگین را جابه جا می کنند، مدیر مالی و حراست هتل هم مرد هستند. کاتینهو تاسیس این هتل را همسو با روند جهانی شدن می داند: «نیاز زنان برای داشتن خلوت در فضاهای عمومی افزایش یافته و ما فقط به این تقاضا که تابه حال هم وجود داشته پاسخگو بوده ایم. »
او معتقد است هتل های زنان در همه جای دنیا از برلین گرفته تا آمریکا وجود دارد؛ ساحل صورتی در ایتالیا، قطار ویژه زنان در هند و کوپه مخصوص زنان در قطارهای برزیل.
او می گوید: «بدون توجه به اینکه در کجای دنیا زندگی می کنیم، احساس می کنم کم کم توجه به نیاز زنان برای داشتن مکان هایی مختص خودشان، بیشتر می شود. »
منبع:کریستین ساینس مانیتور
نویسنده: کریل مورفی
ترجمه: مهرزاد غنی پور
منبع : سرمای
ه

بازدید : 6348

نماد اعتماد
logo-samandehi