مصاحبه با آقای مهندس اردشیریان

س: آقای مهندس لطفاً سوابق تحصیلی و حرفه‌ای خود را شرح دهید.

من تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام گذراندم و پس از قبولی در کنکور در رشته علوم ریاضی دانشگاه تهران به تحصیلات عالی ادامه دادم  و 2 سال در این رشته تحصیل کردم و سپس درسال 1345 در اولین دوره مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شدم، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه صنعتی شریف به مدت 2 سال در کارخانه ذوب آهن اصفهان  بعنوان مهندس مکانیک و ابزاردقیق مشغول بکار شدم و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان رفتم و موفق به گذراندن دوره فوق لیسانس کنترل اتوماتیک از دانشگاه منچستر شدم. پس از مراجعت به ایران دراستخدام شرکت باتلر-کالورن ایران درآمدم. این شرکت در طراحی خطوط لوله نفت وگاز و تاسیسات تزریق گاز به چاههای نفت فعالیت داشت. پس از انقلاب امکان ادامه فعالیت این شرکت میسر نگردید و گروهی از مدیران ایرانی رده میانی این شرکت ازجمله اینجانب اقدام به تاسیس شرکت جدیدی با سهام صد درصد ایرانی بنام ناموران نمودیم.

درابتدا هدف ما ادامه وتکمیل طرحهای نیمه تمام شرکت قبلی بود و خوشبختانه موفق شدیم آنها را تکمیل کنیم و این موفقیت باعث شد که ما به فکر گسترش کارمان افتیم، درنتیجه زمینه‌ی فعالیت ما خیلی گسترده شده بود و با  آمادگی که بدست آورده بودیم  وارد صنایع دیگر از جمله صنعت معادن و فلزات و پتروشیمی شدیم.

هر کدام از پروژه های بزرگی که ناموران آغاز می نمود عملا" برای اولین بار درایران تجربه می شد و خوشبختانه این پروژه ها با موفقیت به سرانجام رسیدند و این خود جرأت بیشتری برای اجرای پروژه بعدی به ما داد و این درحالی بود که دربرابر واگذاری کاری که برای اولین بار درایران انجام می گرفت درابتدا موانعی روبروی ما ظاهر می شد و این سئوال را برمی انگیخت که چگونه است که شرکت ایرانی می خواهد همان کار شرکت خارجی را انجام دهد.

ناموران تا به امروز طراحی و مهندسی بیش از 200 پروژه صنعتی را باجرا درآورده است.
 
س: آیا در حال حاضر در صنایع گاز و  صنایع معدنی فعال هستید؟

درحال حاضر در صنایع گاز، نفت، پتروشیمی، معادن و فلزات و آب فعالیم.

 س: آقای مهندس در زمینه‌ی آب چه فعالیتی داشتید؟

تجربه ما بیشتر در تصفیه وانتقال آب موردنیاز پروژه های صنعتی بوده است.
 
س: آیا فعالیت اصلی شرکت ناموران در طراحی مهندسی است؟

هسته اصلی فعالیت ناموران طراحی و مهندسی پروژه های صنعتی است و چندسالی است که اجرای قــراردادهــای کلید درصدت (Turn-Key) ویابعبارتی دیگر EPC رابعهده گرفته ایم.

 س: لطفاً در مورد پروژه‌های بزرگی که ناموران طراحی و مهندسی آنها را به اتمام رسانده است توضیح دهید؟

اولین پروژه بزرگی که ناموران باجرا درآورده است درزمینه معادن و فلزات بود، بنام طرح تغلیظ سنگ آهن گل گهر که درمنطقه سیرجان قراردارد و بخشی از نیاز به سنگ آهن کارخانجات فولادسازی ایران را تامین می کند.

پروژه بزرگ دیگر ما طراحی آشیانه‌ی چند منظوره‌ی هواپیماهای 747 بود که دهانه‌ی این آشیانه (دهانه بدون ستون) 150 متر است. این آشیانه در جوار فرودگاه مهرآباد احداث شده است و می‌توان گفت سازه این آشیانه بزرگترین سازه‌ی رو زمینی در ایران است.

پروژه بزرگ دیگری که انجام دادیم پروژه ی فراساحل بود بنام پروژه سکوهای بهره‌برداری نفت ابوذر که درخلیج فارس قراردارد و چنین پروژه های دراین مقیاس برای اولین بار توسط ایرانی‌ها انجام می شد.

اخیرا" پروژه بزرگی درصنایع پتروشیمی بانجام رساندیم بنام کود شیمیایی اوره/ آمونیاک کرمانشاه که یک میلیون تن درسال کودشیمیائی تامین می کند.
 
س: آیا کارهای عمده پروژه‌های بزرگ مستندسازی شدند که قابل فروش باشند؟

می‌توان کارهای انجام شده را به عنوان دست‌آوردی که قابل فروش باشد ارائه نمود. کارهای انجام شده درتطابق با شرایط اقلیمی و محیطی کشور ما است و برای فروش آن در منطقه خاورمیانه و یا سایر نقاط دنیا بایستی موردتجدیدنظر قرار گیرند و با شرایط اقلیمی و منطقه موردنظر هماهنگ شود. شایان ذکر است که آرشیوهای پروژه‌هایمان را با استفاده از الگوهای همسان جهت دستیابی سریع به اطلاعات پروژه‌ها تدوین نمودیم و درمجموع بانک اطلاعاتی با ارزشی داریم.   شرکت‌های خارجی معمولا" اینگونه اسناد را معامله نمی‌کنند بلکه اسنادی که دارای ویژگی های  تکنولوژیک هستند را مدنظر قرارمی دهند. ما برای دستیابی به تکنولوژی های قابل فروش اقدام کرده ایم و درسال گذشته دو کار دراین زمینه انجام دادیم: یکی پروژه تصفیه هگزان بود که تقطیر به روش  Extraction می باشد و دراین زمینه شرکت ناموران با مرکز پژوهش پتروشیمی بندرامام متفقا" یک واحد پایلوت را ساخت وراه‌اندازی نمود وجواب گرفت. این پروژه از نوآوری های کارشناسان ناموران  بحساب می آید.

نوآوری دیگری هم در واحد بهره‌برداری  نفت خام انجام دادیم که طرح جدیدی در تاسیسات تولید نفت ارائه دادند و این نوآوری  در حال حاضر در مرحله‌ی مناقصه و ساخت است. این دو نوآوری حاصل عملکرد نامـوران در زمینه نوآوری بوده است و در آینده اینگونه نوآوری ها را افزایش خواهیم داد.
 
س: اگر بر اساس استانداردهای مشتری ثبت بشود قابل فروش است؟

ما دراین دو نوآوری  به دنبال ثبت اختراع نبودیم.
 
س: آقای مهندس استراتژی شما درباره احیای شرکت چه بود ؟

ما کارمان را با یک گروه 5 نفره (شریک) آغاز کردیم و استراتژی اول ما انجام کارگروهی و حفظ موقعیت کاری در بازارایران بود. در ابتدای انقلاب به دلیل ناامنی کاری که حاکم شده بود هر کسی یا هر گروهی به دنبال آن بود که کسب و کارخود را چگونه نگهدارد  و کسی به نوآوری نمی اندیشید. گروه 5 نفره موسس ناموران بعد از 27 سال هنوز با هم کار می کنند و این از افتخارات ناموران است.

استراتژی بعدی ما دستیابی به تکنولوژی های عمومی بود که دراین مورد بخش های طراحی و مهندسی ناموران را بسیج نمودیم که با استفاده از پروژه های مشابه و شبیه سازی فرآیند موفق شدند در زمینه انتقال گاز و نفت و تصفیه گاز به تکنولوژی عمومی مربوطه دست یازند.

 س: رمز موفقیت شما در این کار تیمی را در چه چیز می‌بینید و چه میزان برای شما مهم است؟

در جامعه‌ی ما ایرانی ها یک واقعیت وجود دارد که معمولاً کارهای تیمی نتیجه مطلوبی نمی دهد و اعضاء گروهها از هم جدا می‌شوند حتی در گروه 2 یا 3 نفره هم اختلافات پیش می‌آید و از هم گسسته می‌شود. موفقیت ما دراین کار تیمی پرهیز از انتقادهای غیرسازنده، تحمل و شکیبائی بود.

س: به نظر شما چه چیز باعث حفظ تیم و افزایش راندمان شما شد؟ توضیح دهید.


ما اصول کاری را حاکم بر روابط دوستانه گذاردیم و بدین ترتیب روند اجرای کارها در مسیر سالمتری قرار گرفت، درصورتی که احساسات براصول کار غلبه نماید نتیجه خوبی به بارنخواهد آورد. ضوابط کار بایستی به گونه‌ای تدوین شود که حیات کاری تیمی ادامه یابد.

 س: از نظر شما یک کارآفرین موفق چه ویژگی‌های شخصیتی دارد؟


به نظر من شخص کارآفرین خلاق، نتیجه گراو عجول است. کارآفرین موفق شخصی است که آگاه و دانش محورباشد.   من افراد بسیاری را می‌شناسم که بسیار خلاق اند اما به خاطر اینکه دانش آنها کم است موفق نمی شوند. دانش در کنار خلاقیت کارآفرینی را دوچندان می کند.

 س: چه انگیزه‌هایی در شکل‌گیری کار و موفقیتتان اثر بیشتری گذاشته است؟

انقلاب اثر بیشتری درمن گذاشت. پیش از انقلاب تصور نمی کردیم که رشد چشم گیری داشته باشیم و یا بعبارت دیگر توانمندی تکنولوژیکی را تقریبا" دور از دسترس می دیدیم. شاید یکی از دلایل آن فراوانی خارجی‌ها در ایران بود. بعداز انقلاب بعلت خروج خارجی ها خلاء بزرگی احساس شد و فضای خلاقیت و کارآفرینی شکوفا شد و احساس کردیم که آینده می تواند توسط خودمان ترسیم و ساخته شود.

 س: بنظر شما فردی که فارغ‌التحصیل شده و قصد دارد شرکتی را تأسیس کند چه مهارت‌هایی برای مدیریت لازم دارد تا وی را در مسیرش موفق کند؟

کارآفرینی موفق خواهد بود که دربرقراری ارتباط درازمدت با همکاران و کارفرمایان بنحو مطلوب عمل نماید و صداقت و شفافیت را در گفتار و کردار خویش پیشه کند.

س: به نظر شما اگر قصد برآن باشد که صنعت و دانشگاه به شکل منسجم و جهت‌دار و موثر با هم در ارتباط باشند باید چه شبکه‌ای از پروژه‌ها تعریف شود؟

نقش دانشگاه در تامین اصول علمی و تکنولوژیکی موردنیاز صنعت برکسی پوشیده نیست.

عادت برآن بود که نیازهای تکنولوژیکی و نوآوری درصنعت توسط شرکت های خارجی برآورده شود. پیشنهاد ما این بود اگر درکارهای صنعتی نیاز به مطالعات تکنولوژیکی باشد  فقط به خارجی ها واگذار نکنند بلکه به ایرانی و خارجی بدهند.   شرکت‌های خصوصی، دانشگاه ها و شرکت های خارجی می توانند متفقا" و با هم مطالعات تکنولوژیکی را انجام بدهند و اینکار عملی است و دراین صورت دانشگاه در مطالعاتی که فن آوری های پیشرفته دارد  بطور عملی درگیر می شود.
مرجعی که رابطه قانونی ارتباط صنعت با دانشگاه را می تواند برقرار نماید سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. بدین ترتیب اگر کارفرما یا دستگاه اجرائی بخواهد کار مطالعاتی در مورد پروژه ای را بانجام رساند بایستی ابتدا به شرکت های ایرانی واگذار کند واگر شرکت ایرانی نیاز به استفاده از تخصص خارجی را داشت وی در انتخاب آن مختار باشد.

 س: آیا در شرکت ناموران سیستمی حاکم است که قیمت کار و نتیجه پروژه را ارزیابی کند؟

زمانی که درمناقصه شرکت می کنیم قیمت کار را به تقریب قابل قبول برآورد می کنیم.   و درحین اجرای کار و نیز درپایان کار ارزشیابی مجدد را انجام می دهیم. علاوه بر آن در شرکت ناموران ریسک های پروژه ها را درحین اجرای کار بر می شماریم و مدیریت ریسک را اعمال می کنیم..

 س: به نظر شما چرا بین صنعت و دانشگاه رابطه وجود ندارد و بزرگترین مسئله چه بوده است؟

 کارشناسان مملکت ما در بخش پایین دستی صنعت کار می‌کنند و از تکنولوژی های بالادستی صنعت فاصله دارند. یک راکتور (Reactor) را  در یک واحد پتروشیمی یا یک واحد پالایشگاهی درنظر بگیرید ملاحظه می فرمائید که ما آن را خریداری می کنیم و بنحو مطلوب نصب می کنیم و ازآن بخوبی هم بهره برداری می کنیم ولی به جزئیات فنون و علوم تکنولوژیکی عملکردی آن دسترسی نداریم. دانشگاه منشأ نظریات، تئوری ها و خالق معادلات منطق، ریاضی، فیزیک و شیمی است وبه پشتیبانی آن است که یک راکتور طراحی می شود و پس از طراحی ساخته می‌شود اگر ما تلاش کنیم که بین دانشگاه و صنعت این ارتباط بالادستی را بوجود آوریم دانشگاه و صنعت به سوی دستیابی به فن آوری پیشرفته سوق داده می شوند.

 س: به نظر شما اگر نیروی جوان در کنار فرد با تجربه قرار بگیرد و از تجربیات آن استفاده کند بهتر است یا کارآفرین دانشجو و فارغ‌التحصیل کاری را شروع کنند؟


اگر نیروی جوان درکنار فرد با تجربه قرار گیرد تنها شرط کافی برای انتقال تکنولوژی در مسیر کارآفرینی نیست بلکه با آموزش ثمربخش افراد جوان و ترغیب آنها به تلاش و همت وایجاد انگیزه برای یادگیری است که می تواند آنها را در مسیر کارآفرینی هدایت کند.

 منبع: مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف

بازدید : 4708

نماد اعتماد
logo-samandehi