مصاحبه با آقای محمد رضا زارع یکتا(خشکشویی و سفید شویی)

1.   لطفا کمی در مورد خودتان و کارهایی که تا کنون کرده اید و کسب و کار جدیدتان توضیح بفرمائید.

ایده ایجاد شرکت از ابتدای نوجوانی در فکرم بود و در سال 78 اقدام به تأسیس شرکت تولیدی در زمینه لوازم بهداشتی ساختمان نمودم. در آن زمان فقط به توانایی های خود متکی بوده و چون احساس می­کردم می­توانم در این رشته کاری، تولید خوب و با کیفیت داشته باشم کفایت می کند. اما به مرور زمان علیرغم ارائه کالای مرغوب موفقیت چشمگیری در بازارنداشتم طی این سالها فقط تامین مخارج صورت گرفته و شرکت به روز مرگی افتاده بود.

اینها دلایلی داشت از جمله اینکه مواردی را که می­توانست کسب و کار را مورد تهدید قرار دهد قبل و حین انجام کار مورد توجه قرار ندادم. به همین دلیل و دلایل متعدد دیگر در سال 83 برای جلوگیری از ضرر و زیان و با توجه به حضور قدرتمند رقبا به خصوص چین، پس از 5 سال کار طاقت فرسا شرکت را تعطیل نمودم.

با این اوصاف و در شرایط سخت تولید، تعطیلی شرکت و عدم بدهی، در مقایسه با شرکتهای دیگر برای من موفقیتی بزرگ محسوب می­شد. اما رویای ایجاد شرکت موفق در زمینه مشاوره مدیریت در سر وجود داشت تا در سال 85 در کلاس طرح کسب و کار  دکتر احمدپور طرح شرکت ­مشاوره موقتاٌ رد شد و بنابر راه اندازی کسب و کاری ساده تراز گذاشته شد که تمامی  مراحل تدوین کسب و کار با دقت روی آن صورت گرفته و براساس آن فعالیت موردنظر آغاز و توسعه یابد.

به همین دلیل با توجه به شغل پدر و تجربه خود در این زمینه، پیشنهاد راه اندازی خشکشوئی را به دکتر احمدپور داده و ایشان موافقت نمودند و مراحل تدوین آن صورت گرفت که اشکالات طرح کسب و کار در طول ترم با راهنمایی های ایشان برطرف و اصلاحات لازم انجام گرفت و در سیزدهم رجب همزمان با میلاد باسعادت امیرالمومنین (ع) مصادف با ششم مرداد 86 خشکشوئی نفیس با ارائه خدمات رایگان (در این روز) افتتاح گردید.

 

2.   در دوران کودکی چه شغلی داشتید و دوست داشتید به چه شغلی دست پیدا کنید؟

در دوران کودکی از سن 9 سالگی تابستانها در مغازه پدر مشغول به کار بودم و گاهی کتاب می­فروختم و شغل معلمی را نیز علاوه بر کسب و کار دوست داشتم که سالهاست به آن مشغولم.

 

3.   آیا الگو یا قهرمانی هم داشتید که از او پیروی کنید؟

افراد بسیاری بر زندگی من تاثیرگذار بودند در دوران نوجوانی دکتر عباس محمدی در حال  حاضر دکتر طالبی، دکتر احمدپور

 

4.   آیا پدر و مادرتان هردو شاغل بوده اند یا خیر؟


پدرم شاغل و مادر خانه­دار بودند.

همیشه از سن نوجوانی در اوقات فراغت کار کرده و دستمزد می­گرفتم و در دوران دانشجویی هم برای تامین مخارج تحصیل و زندگی در کنار درس مشغول به کار هم بودم.

 5.   آیا در حین تحصیل کار هم انجام می داده اید؟ علت آن چه بود؟


همیشه از سن نوجوانی در اوقات فراغت کار کرده و دستمزد می­گرفتم و در دوران دانشجویی هم برای تامین مخارج تحصیل و زندگی در کنار درس کار هم می کردم.

 6. شما سهم شانس را در موفقیت افراد تا چه حدی ارزیابی می کنید؟


من شانس را به معنایی که عموم از آن استفاده می­کنند به کار نمی­برم و اعتقاد دارم همواره فرصتهایی در محیط وجود دارد کسانی که از آنها استفاده کند موفق می­شوند و کسانی که فرصتها را نبینند بالطبع موفقیتی هم برایشان حاصل نمی­شود که عموما آنرا به خوش شانسی و بدشانسی تعبیر می­کنند.

  7. به نظر شما آموزه های مذهبی برای افراد در کار تسهیل گر است یا محدودیت زا؟

     همه ادیان مردم را به کار سفارش کرده­اند. در تورات بیکاری را مساوی خفت گرفته­اند، ائمه و  پیامبران همواره کار می­کردند و از  طریق زحمت و تلاش خود امرار معاش می­نمودند و با اینکه احادیث و آیات قران تحصصی ندارم اما می­توانم بگویم بطور قطع هیچ دین و مذهبی محدودیتی برای کار کردن افراد اایجاد نکرده است.

اما بعضی از شغلها که تعداد آنها بسیار اندک است از نظر دین اسلام ممنوع است و کارآفرین واقعی این محدودیت را قابل چشم پوشی می­داند. اما ممکن است بعضی ثروتمند شدن را فقط از راههای خلاف شرع ممکن بدانند اما کارآفرینی اگر به معنای واقعی صورت بگیرد بدون تخلف از قانون کشور و شرع می­توان ثروت ایجاد کرد و هیچ مغایرتی با دستورات دینی و مذهبی ندارد.

 8.   تا چه حد از عملکرد و حرف شنوی کارمندانتان رضایت دارید و علت آن چیست؟ در کارگاه من رعایت اصول کاری و دینی ارزش است اما این به معنای مطیع مطلق بودن افراد نیست بلکه ابتکار عمل و نوآوری تا جایی که به امانت مردم خدشه­ای وارد نکند مورد تشویق هم قرار میگیرد.                                                   
 
9. از آغاز تا کنون تا چه حد به اهداف و رسالت شرکت رسیده اید؟ نوشتن طرح کسب و کار نقشه­ای برایم ترسیم نموده که با آنکه در آغاز کار هستم می­توانم دستیابی به اهداف را در هفته­ها و ماههای آینده ببینم اما در حال حاضر جلوتر از هدف پیش­بینی شده هستم.


 
10. زمانی که می خواستید کار را شروع کنید روزی چند ساعت کار می کردید؟و اگر با مانعی روبرو می شدید چگونه با آن کنار می آمدید؟   از ابتدای اردیبهشت ماه برای تامین مکان اقدام کردم در زمانی زیادی را خرج نمودم اما از خرداد ماه و پس از سفارش ماشین­آلات دست به کار ساخت بعضی از آنها شدم که در شبانه روز بیش از


18 ساعت فعالیت کاری داشتم و موانع  را با مشورت افراد باتجربه و یا اساتید دانشگاه برطرف می­نمودم.
 
11. آیا تا کنون به اهداف خود دست یافته اید؟


نوشتن طرح کسب و کار نقشه­ای برایم ترسیم نموده که با آنکه در آغاز کار هستم می­توانم دستیابی به اهداف را در هفته­ها و ماههای آینده ببینم اما در حال حاضر جلوتر از هدف پیش­بینی شده هستم.

 12. آیا تا کنون در زندگی شکست خورده اید؟ اگر بله عکس العمل شما چه بوده و چه اثری بر زندگی شما گذاشته است؟   هر کس در زندگی با شکستها و موفقیتهایی روبرو شده است من نیز از این قاعده مستثنی نبوده و متحمل شکست شده­ام اما از تجربیات آن شکست برای موفقیتهای بعدی استفاده نموده­ام.


 
 13. نظر شما در مورد بازتابهای شکستهای احتمالی از طرف دوستان و اطرافیان چیست؟

همواره کسانی هستند که با شروع کار مخالفت میکنند و نقاط منفی کسب و کار را مرور می­کنند و با تصمیم من هم مخالفتهایی شد اما موفقیتهای چشمگیر روزهای اول و اینکه بخصوص در جاهایی تحلیلهای درستی ارائه داده بودم دیگران را نیز با من هم عقیده کرد اما با آنکت در تحلیلهایم شکست پیش­بینی نمی­شود مگر در یک صورت که آن نیز فعلا از دست من خارج است و نمی­توانم بیان کنم طعنه­های دیگران احتمالا پوستم را کلفت­تر می­کند و رأیم را برای شروع کسب وکار بعدی نمی­زند.
 

14. هدف شما از شروع این کار چه بود؟


در این کار کیفیت، تمیزی و رعایت مسائل شرعی در پاکی لباس و سرعت عمل مطرح است و مردم مومن و مسلمان ما به این مسائل بسیار اهمیت می­دهند و ما رعایت اینها را از اهداف اصلی خود می­دانیم.

 15. راههای تامین مالی پروژه چه بوده است؟


 50% را بصورت شخصی و ما بقی را از خانواده و نزدیکان قرض گرفتم که سریعترین راه ممکن بود.

 
16. آیا از آغاز تا کنون با ریسک یا مخاطره خاصی مواجه شده اید؟


تنها مورد انتخاب محل بود که کسبه محل خیلی به رونق گرفتن آن خوشبین نبودند و همین در دل ایجاد تردیدمی کرد اما تحلیل هایم درست درآمد و استقبال خوبی از آن صورت گرفت.

 17.    آیا بازارهای هدف خاصی را هم در نظر داشته اید؟

سال اول فعالیتمان در 6 ماهه اول فاز 2 شهرک قائم و 6 ماهه دوم فاز یک را نیز مورد پوشش قرار می­دهیم.
 
18. آیا وضعیت رقبا را در این زمینه بررسی کرده اید؟


وضعیت رقبا مورد بررسی قرار گرفته و به نظر نمی­رسد که ظرف یکسال آینده بتوانند با برنامه ما رقابت کنند ضمن آنکه تمهیداتی هم در صورت حضور گسترده آنان پیش­بینی شده است.                                         
 
19. چه بررسی و مطالعاتی برای دوره بازگشت سرمایه و سوددهی انجام داده اید؟


با توجه به اجاره ای بودن محل کار دوره بازگشت سرمایه یکساله می­باشد. وپس از یکسال حاشیه سود 50% پیش بینی می شود.

 20. موانع شما از آغاز تا کنون چه مواردی بوده اند؟


موانع متعددی وجود داشت از جمله اینکه تولیدکنندگان ماشین آلات در موعد مقرر ماشین آلات را تحویل ندادند و این زمان پیش بینی شده را دچار مشکل کرد ضمن آنکه پس از نصب هم دارای اشکالاتی بود.

مورد دیگر اتحادیه و موانع موجود برای صدور مجوز در محدوده مورد نظر بود که با همت مدیران اتحادیه خشکشوئی شمیرانات از جمله آقایان ابراهیمی و خلیلی برطرف شد.

 21. نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را چه می دانید؟


نقاط قوت بسیاری وجود دارد که تنها به سرعت عمل و کیفیت بالا اشاره می­کنم ضمن آنکه بعنوان اولین خشکشوئی در ایران منشور اخلاقی خود را ارائه نموده­ایم. اما نقطه ضعف در این شغل تأمین نیروی انسانی ماهر است.
 
22. اگر توصیه یا پیشنهادی جوانان و کارآفرینان جوان دارید بفرمائید.

جوانان ایرانی از هوش سرشار خدادادی برخوردارند و در توانایی های آنان شکی نیست اما همت، پشتکار، مقاومت، تحمل سختی، تحمل ابهام، ریسک پذیری را باید به جان بخرند تا همچنانکه در عرصه علوم در جهان می درخشند در کسب و کار و تجارت نیز چنین باشند.

بازدید : 14967

نماد اعتماد
logo-samandehi