مصاحبه با دکتر صارمی: موسس بیمارستان فوق تخصصی صارم

بیمارستان فوق تخصصی صارم با سرمایه گذاری مشترک بخش خصوصی و بانک تجارت تاسیس گردیده است(هم اکنون بصورت مرکز جراحی محدود فعالیت میکند و مجوزبیمارستان درحال دریافت است). در حال حاضر فعالیت بیمارستان درزمینه درمان بیماریهای زنان ونازایی می باشد و از مجهزترین بیمارستانهای کشور در نوع خود دراین زمینه می باشد. در این مرکز تخصصی از جدیدترین روشهای درمانی مورد استفاده در کشورهای توسعه یافته وپیشرفته ترین تجهیزات استفاده می گردد. در حال حاضر دارای 50 تختخواب با بهترین امکانات است (که البته با گسترش فعالیتها  دارای ظرفیت 200 تختخواب نیز می باشد) ونهایی  ترین جایی است که افراد محروم از نعمت  فرزند به آن مراجعه می نمایند و آمارهای موفقیت آن که در حد استانداردهای جهانی می باشد گویای این مطلب است. تمامی اعمال جراحی توسط دکتر صارمی موسس بیمارستان و با همکاری کادر وی انجام می گیرد.
 
دکتر ابوطالب صارمی موسس بیمارستان فوق تخصصی صارم , متولد 1326 در خانواده ای پرجمعیت  در شهر دره گز استان خراسان می باشد. پدر وپدربزرگ وی از بزرگان منطقه بودند و شغلشان در اصل زمین داری و کشاورزی بود.

دکتر صارمی پس از طی دوره پزشکی در دانشگاه تهران به اتریش و سپس آلمان رفت و موفق به اخذ دیپلمهای تخصصی دررشته زنان و زایمان و نازایی گردید. وی در سال 1986 مدرک فوق تخصصی خود را در رشته نازایی و I. V. F از دانشگاه وین دریافت کرد و دوره های تکمیلی دراین رشته را در آمریکا و استرالیا طی نمود. I. V. F که درفارسی به جنین آزمایشگاهی یا لقاح خارج از بدن تعبیر شده است  درایران برای نخستین بار توسط خود وی در سال 1363 در بیمارستان شریعتی بکارگرفته شد. وی همینطور دارای تالیفاتی نیز در این زمینه می باشد. پس از آن بود که او مرکز پزشکی صارم را در سال 1373 اختصاصا جهت مطالعه و درمان و تحقیقات باروری و ناباروری ایجاد نمود. هدف مرکز کنترل جمعیت , درمان نازایی با تکنولوژی جدید , انجام حاملگی های خطرناک و تشخیص سرطانهای زنان بود. به این ترتیب سنگ بنای بیمارستان توسط وی بنیان گذاشته شد. او هدف از ایجاد چنین بیمارستانی راعدم وجود آن در کشور و برآورده نمودن این نیاز معرفی می نماید.
 
زمین بیمارستان که مساحت آن15000 مترمربع می باشد از طریق مذاکره با وزارت مسکن خریداری گردید. دریافت جواز ونیز تکمیل نقشه جامع بیمارستان که خود وی نیزبا توجه به الگوبرداری از بیمارستانهای خارج از کشور و در عین حال منطبق نمودن طرح با فرهنگ کشور در آن دخیل بود دو سال به طول انجامید. سرمایه ابتدایی ایجاد بیمارستان از مرکز قبلی و دارایی شخصی تامین شد و  بالاخره کار به مرحله ای رسید که دریافت وام ممکن گردید واین وام از سوی بانک تجارت و موسسه بنیاد پرداخت شد و هم اکنون وی از ارث پدری خود نیز در جهت اهداف و تامین هزینه ها استفاده می نماید.

 دکتر صارمی رویای خود را در زمان کودکی پزشک شدن معرفی می نماید زیرا که شاهد شرایط بد بهداشتی مردم منطقه دره گز می بود والبته القائات و تشویقهای مادر را نیز موثر می دانست. همین طور پدر و پدر بزرگ وی نیز آرزوی تاسیس بیمارستانی در مشهد توسط وی را می داشتند. از نظر داشتن الگو وی شخص خاصی را معرفی نمی نماید اما پدربزرگش تاثیر زیادی بر وی داشته و یکی از اساتید دانشگاه تهران نیز الگوی وی از نظر اخلاق پزشکی بوده است.

 دکتر صارمی مهمترین نقطه قوت خود را نیروی اراده و خود باوری معرفی می کند و معتقد است که هر کس خود را باور نماید انرژی فوق العاده زیادی بدست می آورد و می گوید" بناهای بزرگ تاریخ با پول ساخته نشده بلکه با همت ساخته شده است". اوهمینطور بیان می کند که" پشت سر هر مرد موفق زنی موفق قرار دارد" و به این ترتیب تاثیر همسرش را در موفقیتهایش نشان می دهد زیراکه همسرش مشوق وی برای ادامه تحصیل در این رشته و دریافت مدرک فوق تخصص بود. ودر مورد نقطه ضعف, او آن را در ضعف مدیریت دانسته وبه همین دلیل یکی از اهداف وی آموزش مدیران در رشته پزشکی می باشد.

 
وی در مورد برخورد با مشکلات بیان می کند : زمانی که انسان, کار بزرگی انجام میدهد بایستی تحملش را هم بالا ببرد. در ابتدای تاسیس نیزکسی وی را باور نمی نمود که با این حد بودجه بتواند دست به تاسیس چنین بیمارستانی بزند اما او هرگز نگفت که پول ندارد وبزرگترین کاری را که توانست انجام دهد این می داند که همه تصور می کردند او ثروتمند است وبه این ترتیب با او همکاری نموده و با دوره های ضعف مالی کنار می آمدند.
 
درمورد کارکنان تنها مشکل را در آموزش ندیدگی آنان دانسته و معتقد است که که بایستی صبور باشم تا آنان یاد بگیرند. البته تعداد ی از 70 پرسنل مرکز قبلی هم اکنون با وی در بیمارستان همکاری می نمایند.

وی در مورد رابطه با کارکنان و استخدام آنان بیان می کند که در استخدام, خود شخصا مصاحبه را انجام داده و شخصیت افراد را روانکاوی می کنم زیرا که قرار است با هم خانواده کوچکی را تشکیل دهیم. البته با گسترده شدن تشکیلات  وی هم اکنون سبک مدیریت افقی را پیاده می نماید وبا تفویض اختیار خود را هماهنگ کننده امور می داند نه یک دستور دهنده وتنها گزارش می گیرد تا به این ترتیب افراد, استعداد خود را نشان داده و ازآنان بهره برده شود.
 
دکتر صارمی که پیش از فعالیت خصوصی, سمتهایی نظیر ریاست بیمارستان دره گز و مدیر عاملی راه آن منطقه را نیز عهده دار بود از نزدیک شاهد کاستیها بوده و به این ترتیب ایدوئولوژی اجتماعی و خدمت به مملکت را در پیش می گیرد که ناشی از عمق وطن پرستی وی می بود. او در این زمینه معتقد است که درمان دولتی ناموفق است , در عین حال درمان خصوصی نیز موفق نمی باشد پس وی خط سوم درمان را توصیف می نماید وبه همکاران پزشک توصیه می کند که در شهرهای خود بیمارستان تاسیس نموده و خدمات با کیفیت ارائه نمایند و انتظارات درآمدی خود را پایین تر نگهدارند.

 تاسیس بیمارستان تنها استارت و ابتدای اهداف بلند نظرانه وی می باشد. بیمارستان دارای Business Plan بوده وعلاوه برآن دو فاز برنامه های 5 و 25 ساله نیز برنامه ریزی شده است که برنامه 5 ساله به صورت زیر می باشد :

ایجاد پژوهشکده , ایجاد آموزشکده در جهت آموزش تکنسینهای علوم پزشکی نظیر آموزش منشی مطب , منشی قسمتهای مختلف بیمارستان , مدیریت پرستاری , مدیریت بخشهای بستری ,مدیریت تاسیسات بیمارستانی ,گروه پذیرش , نرسهای تخصصی رشته نازایی , روابط عمومی مختص بیمارستانها, فضای سبز بیمارستان , بهداشت بیمارستان ,تغذیه,مهندسی پزشکی و همینطورآموزشهای فوق تخصصی دررشته زنان (شامل نازایی,سرطان , حاملگیهای پرخطر , جلوگیری از تولد نوزادان ناقص ),  آموزش ماماها برای انجام زایمان بی درد , آموزش بیماران برای برخورد با یائسگی, آب درمانی و نهایتا اطلاع رسانی به مردم برای توجه به بهداشت خود , پیشگیری قبل از درمان ,کنترل جمعیت و برگزاری سمینارها و کنگره های بین المللی.

پروانه پژوهشکده در شرف دریافت وآموزشکده نیز در حال طی مراحل می باشد. هم اکنون بطور هفتگی جلساتی با شرکت کارکنان تشکیل می شود که در آن آخرین مطالعه ها در قالب مقالات ارائه می گردد.
 
اما برنامه 25 ساله : تاسیس دانشگاه بین المللی , پارکهای علمی , هتل داری و در راستای آن فضاهای تفریحی برای شرکت کنندگان و خانواده های آنان  که هدف از این اقدامات علاوه بر ارتقای سطح علمی کشور ورود ارز به کشور می باشد و نهایتا ایجاد فرهنگستان علوم.

دکتر صارمی خود را رقیب دبی دانسته و معتقد به انجمن کشورهای شمالغرب که با هم همگنی دارند نظیرایران و تاجیکستان , ارمنستان , ترکمنستان و غیره می باشد.

 نکته جالب در مورد این کارآفرین که در واقع با اهداف بلندش کارآفرینی در بخش بهداشت کشور می باشد این است که مشکلات چنین راه بزرگی او را تحت تاثیر قرار نمی دهد وباید دانست که درمان ناباروری امری است که تنها به تخصص پزشک در تجویز دارو و اعمال جراحی بستگی نداشته بلکه تاثیر پزشک در بیمار ودادن روحیه به وی از مراحل با اهمیت در مان می باشد. در نتیجه پزشک بایستی فردی صبور و دارای رفتاری امید بخش در رابطه با بیمار باشد که چنین رفتاری در دکتر چنان مشهود است که حتی همراهان بیمار را نیز تحت تاثیر قرار داده وسبب القای آرامش به آنان نیز می گردد.
 
سوده احمدیان راد

بازدید : 42930

نماد اعتماد
logo-samandehi