مصاحبه با مهرویه پازانی : شرکت نقش گل

نام و نام خانوادگی:مهرویه پازانی

نام شرکت: نقش گل

نام محصول: ایجاد تعاونی نقش گل

تحصیلات:

 در کودکی آرزو داشتم کارگاه خیلی بزرگ داشته باشم و پر از دار قالی باشد و مردم را دور هم جمع کنم و الان به آرزویم رسیده ام و چند کارگاه دارم. کار با روستاییان را خیلی دوست دارم چون خودم یک روستایی هستم  و در روستا ها خیلی راحت و خوشحالم، دوست دارم تمام روستا ییان را دور وبرم جمع کنم و به روستایی بودن خودم هم افتخار می کنم. در دوران کودکی مادرم مشوق من بود  و او بیکار نشستن را دوست نداشت. همیشه دوست داشتم گروهی کار کنم، زمانی هم که جوان بودم علاقه بسیار زیادی داشتم که بیشتر با جمع باشم و الان هم از کار گروهی لذت می برم، احساس می کنم هر کاری که به تنهایی نتوان انجام داد اگر به صورت تعاونی در آید واقعاً موفق تر است و اعتقاد دارم گروهی کار کردن خیلی به اقتصاد مملکت کمک می کند و می توان تجربه ها را به دیگران نیز انتقال داد. یاد گرفتن و یاد دادن را خیلی دوست دارم. از کودکی خیلی رویایی فکر می کردم  و الان که فکر می کنم متوجه می شوم که به همه ی رویا های زندگی ام رسیده ام. مادرم هم همین طور بود، او زن بسیار قوی و بسیار هنرمندی بود و طرز فکر با لایی داشت و از نصیحت های مادرم بسیار استفاده کردم. زنهای پیر و جوان ها را خیلی دوست دارم. اگر جوان ها به قالی بافی، خیاطی،   رفو گری  و همه ی هنرهایی که مملکت ما نیاز دارد به عنوان شغل دوم هم اگر نگاه کنند می تواند برایشان سود آور باشد.

جوان باید به سراغ هنرمندان بروند چون هنرمندان بیشتر از سایر اقشار جوان ها را می پذیرند و علاقه زیادی دارم برای معلولین درس بدهم  و برایم افتخار است  تا این زمان به هرارگانی که سر زدم با من همکاری کردند و ازاین لحاظ هیچ مشکلی نداشتم. از نظرمن قشر جوان ما اصلاً بد نیست، اگر به درس و دانشگاه روی بیاورند موفق می شوند، هنرمند در کنار تحصیل کرده ها و هنر در کار درس موفق است؛ اگر کسی واقعاً بخواهد کار هست، و اگر کسانی علاقه داشته باشند که هنرهای من را یاد بگیرند اگرهزار نفرهم باشند می پذیریم حتی حاضرم که رایگان هم باشد،

 و اهل شعار دادن هم نیستم. مشکلات عاطفی و اقتصادی در همه ی خانواده ها وجود دارد و همه باید با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند انسان باید در برابر مشکلات مقاومت نشان دهند. خداوند هر امانتی را که به ما می دهد روزی پس خواهد گرفت، هر عزیزی که خدا از ما می گیرد نباید آنقدر ناراحت شد که که وظایف و کارهایمان را فراموش کنیم  و افسرده بنشینیم  و نتوانیم کار کنیم. انسان بسیار توانمند است. زندگی در روستا برایم بسیار با صفاست. از لحاظ مالی خانواده متوسط بودیم  ولی مادرم خیلی با پدرم همکاری داشت پدرم کشاورز بود ومادرم هم قالی می بافت.

در روستای ما دخترها نمی توانستند مدرسه بروند و زمانی که به تهران آمدم به خاطر فرزندانم نمی توانستم ادامه تحصیل دهم  و چون به تحصیل اهمیت زیادی می داهم الان در حال درس خواندن هستم  و دوست دارم تا آخرعمر هم تحصیل را ادامه دهم. جوانی که شرایط دانشگاه را داشته باشد و نخواهد دانشگاه برود واقعاً بسیار کوتاهی کرده است. از نظر من دانشگاه خیلی مهم است بعد از کعبه، خانه دوم خدا دانشگاه است. من خیلی معتقدم که همه ی جوان ها باید تحصیلات داشته باشند. شانس در مؤقعیت همه ی افراد صد در صد است. انسان می تواند خودش را موفق ترین یا بد بخت ترین کس دنیا بداند کسانی که شانس آن ها بالاست  مؤفق ترند و بیشتر به موفقیت فکر می کنند.

آموزه های دینی در موفقیت انسان تأثیر دارند هر کس به دین عمل کند یعنی به یک برنامه زندگی عمل کرده است. درمحیط کاری سعی می کنم از افکار آن بهره می برم. از زمانی که کار را شروع کرده ام  همیشه سعی کردم مشکلات را حل کنم. ولی اگر هم مشکلی بوده سعی کرده ام با مشکلات را با هم حل کنم. تنها مرگ است که هیچ راه حلی برای آن نیست.

فکر ایجاد یک تعاونی به عنوان نقش گل از آنجایی بود که متوجه شدم موفقیت در کارهای جمعی است. گروهایی که با هم متحد هستند مثل زنجیر هستند که هر چه این زنجیر بلند تر و محکم تر باشد پاره شدنش بسیار مشکل می شود من فکر می کنم اگر جوان ها و تحصیل کرده  و بی سوادها را کنار هم قرار بدهیم و از طرز فکر آنها استفاده کنیم  بسیار می توان  بهره برد، بیشتر، مردم من را به این کار وامی داشت.   زمانی که می خواستم  کار را شروع کنیم چون قبلاً زمینه این کار را داشتیم. مشکل زیادی نداشتیم  و بعد که تعدادمان افزایش یافت از دولت امکانات خواستیم  و آنها هم به ما کمک کرد. ما قبل از بافتن فرش، ابتدا  بازاریابی  می کنیم  و همه چیز براساس برنامه  پیش می رود. مشکلاتی که در این کار وجود داشت ابتدا مشکلات مالی که با هم فکری و لطف دولت بر طرف شد، مشکلات کاری که از طریق کارشناسان  و هم فکری بافنده ها بر طرف می کنیم.

جوان ها باید با صبر و حوصله مشکلات را حل کنند و به دانشگاه  و تحصیلات رو بیاورند، جوانان در عین حال سرمایه های مملکت محسوب می شود.

بازدید : 8649

نماد اعتماد
logo-samandehi