مصاحبه با عباس قناد رضایی: شرکت تایر کورد

نام و نام خانوادگی: عباس قناد رضایی

نام محصول: الیاف و نخ انواع لاستیک و تایر

شرکت: تایر کورد

تحصیلات: فوق لیسانس مدیریت صنعتی

 

عباس قناد رضایی هستم و در سال 1336 در شهرستان مشهد به دنیا آمدم. از نظر خانوادگی در سطح متوسطی بودیم. پدرم کارمند و حقوق بگیر بود و مادرم مشوق اصلی من در درس بود.

در دوران کودکی، خانواده کنترل خاصی روی من نداشت و من تقریباً آزاد بودم و کارهایی را که خودم می خواستم انجام می دادم. من بچه ی شیطانی نبودم ولی زیاد بازی می کردم و از نظر ورزشی و تفریحی تحرک زیادی داشتم. از نظر درسی هم وضعیتم خوب بود بخصوص در سه سال آخر دبیرستان خیلی خوب درس می خواندم و در کارگاه دبیرستان به مسائل پروز و طراحی هواپیما می پرداختم.

من بلافاصله بعد از انقلاب اولین کاری که شروع کردم معاونت تربیتی دبیرستان بود. ولی در دوران قبل از دبیرستان کار نمی کردم.

در سال 1355 توانستم در رشته ی مکانیک طراحی جامدات در دانشگاه صنعتی شریف قبول شوم. در سالهای ابتدای دانشجویی فقط درس می خواندم ولی در سال دوم دانشگاه که مصادف با اوایل انقلاب بود فعالیت سیاسی داشتم و در سپاه کارهای مدیریتی و طراحی ساختار انجام می دادم و اولین تجربه های مدیریتی من آنجا شکل گرفت. به دنبال این مراحل به ادامه ی تحصیل پرداختم و فوق لیسانس را در رشته ی مدیریت صنعتی گذراندم.

پروژه ی فوق لیسانسم در مورد اصول تغییر و نو آوری و بسیج منابع در سازمان و صنعت بود که تأثیر زیادی در زمینه های مدیریتی در من داشت.

بعد از اتمام تحصیل به سازمان صنایع ملی ایران رفتم و در قسمت شیمیایی، مسئول طرح و توسعه بودم. سپس به شرکت ایران یاسا رفتم و کارها و پروژه های علمی مربوط به طرح و توسعه را انجام می دادم. در آن شرکت پروژه ای زا در دست گرفتم که کارهای تحقیقاتی در زمینه ی تایر و تویوپ بود.

پس از پایان پروژه به شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک رفتم و در آنجا سه سال مدیر عامل بودم سپس به شرکت دنا رفتم و پنج سال عضو هیئت مدیره ی آنجا بودم. به موازات آن عضو هیئت مدیره کیان تایر و سپس به مدت  سه سال هم در آنجا مدیر عامل بودم.

در همان حال پروژه ی نخ تایر را چند سالی بود که بررسی می کردیم و با شش شرکت معتبر خارجی مذاکره داشتیم که تمام مذاکرات و نتایج آن را به همراه تیمی که خودم سازماندهی می کردم، انجام می دادیم.

یکی از زمینه های پرداختن به ایده ی نخ تایر، توسعه در صنعت تایر بود که اتفاق افتاده بود و من چون اطلاعات کاملی در مورد بازارهای ایران داشتم و می دانستم که این محصول از ترکیه وارد ایران می شود، می توانستم به راحتی برنامه ریزی کنم ولی موانع بسیاری سر راه سرمایه گذاری این طرح وجود داشت که حدود 15 سال اجرای این پروژه به تأ خیر افتاد.

ولی در حال حاضر توانستیم پروژه را با حمایت از صندوق بازنشستگی و با سرمایه ای حدود 60 میلیون دلار به انجام برسانیم.

داشتن رابطه و ارتباط با دیگران بسیار مفید است ولی من هیچ وقت تمایل نداشتم که از روابط برای بدست آوردن موقعیتی استفاده کنم و همیشه سعی کرده ام که کاری را شروع کنم و شایستگی خودم را به اثبات برسانم و با اینکه ارتباطات خوبی داشتم ولی همیشه دوست داشتم که خودم باشم و از توانائیهای خودم استفاده کنم.

بازدید : 8069

نماد اعتماد
logo-samandehi