مصاحبه با رسول قمرزاده : شرکت بهینه وزین

نام و نام خانوادگی: رسول قمرزاده

نام محصول: کره ی گیاهی و خامه ی گیاهی مهگل

شرکت: بهینه وزین

تحصیلات: لیسانس مکانیک

 

من در یک خانواده ی پرجمعیت روستایی از توابع مراغه به دنیا آمدم. پدرم یک کشاورز ساده و بی سواد بود ولی مردی هوشمند و بسیار مدبر بودند که در تربیت فرزندان بشیار موفق عمل می کردند.

من تحصیلاتم را تا مقطع راهنمایی در روستا گذراندم و دبیرستان را در شهر ارومیه به اتمام رساندم سپس در دانشگاه علم و صنعت در رشته ی مهندسی مکانیک قبول شدم. بعد از اتمام تحصیلات، جذب صنعت سیمان شدم چون همیشه دوست داشتم در کارهای سنگین صنعتی کار کنم و به مدت بیست سال در کارخانه های سیمان مشغول به کار بودم سپس به این فکر افتادم که یک شرکت ساختمانی تأسیس کنم. در سفرهایی که به خارج از کشور داشتم این جرقه در ذهنم بوجود آمد که چرا ما این محصول را در کشور نداریم و مصرف سرانه ی کشور ما صفر است.

در زمان مطالعه ام در مورد این محصول با هر کس که مشورت می کردم اظهار می داشتند که قبل از انقلاب هم اقدام به این کار شده است ولی موفق نبوده و عامل اصلی عدم موفقیت را نتوانسته بودند پیدا کنند. با مطالعات بیشتر متوجه شدم که انجام چنین کارهایی در دوره های قبل از کیفیت لازم برخوردار نبوده است سپس به واسطه ی آشنایی با یک فردی که ما را تأمین می کرد و از طرفی حمایت می نمود و مشوقمان بود توانستیم این کار را به مرحله ی انجام برسانیم.

این شرکت رسماً در سال 75 تأسیس شد ولی حدود سه سال جلوتر کارهای مطالعاتی آن شروع شده بود هنوز محل کارخانه و زمین کارخانه را تعیین نکرده بودیم بعد جایی را اجاره کردیم و دستگاهها را آنجا قرار دادیم، انبارش را نیز احداث کردیم و با یک سری امکانات محدود این حرکت را آغاز کردیم و با دلالان اروپایی نیز ارتباط برقرار نمودیم.

ما با نمایندگان داخلی فروشندگان دستگاههای نو در ارتباط بودیم و نهایتاً توسط یکی از همین عوامل در ایران به یک خارجی وصل شدیم ولی به دلیل اشراف و آگاهی صنعتی که داشتیم و به دلیل اینکه کار را قبل از انجام مطالعات جدی انجام داده بودیم و برنامه ریزی دقیقش را هم از نظر انتخاب فرایند و هم از نظر میزان هزینه و بودجه بندی پیش بینی لازم را کرده بودیم، عنایت خدا شامل حال ما شد و ما به موفقیت رسیدیم.

ما غیر از کره ی گیاهی، خامه ی گیاهی را نیز تولید کردیم. ما شیر خشک را که به صورت فرآوری بود وارد می کردیم و خامه ای که چربی آن گیاهی است ولی همان طعم شیر را می دهد و با یک سری ویژگیهای مثبت که به آن اضافه می کردیم وارد بازار می شد که اوایل دو یا سه روز تاریخ مصرف داشت ام در حال حاضر آن را به بیست روز تاریخ مصرف رسانده ایم.

کار ما به سه نوع تقسیم می شود: 1- کار بازرگانی 2- فنی 3- اجرایی یا تدارکاتی

در ارتباط با مسائل فنی، کارها تقسیم شده و ممکن است من مدت زیادی در کارخانه نباشم ولی مسائل فنی تحت کنترل است. در کار بازرگانی مسائل به دو قسمت تقسیم شده یکی مسائل کلان مدیریت و دیگری تصمیم گیری که آنها را خودمان انجام می دهیم.

در بخش اجرایی هم تفویض اختیار شده است.

در اخر من نتیجه ی کار را جز تلاش و کوشش نمی دانم و آرزو دارم که فرزندانم که هر دو در رشته ی فنی تحصیل می کنند ادامه ی این کار را بگیرند و هر سال نوآوری جدیدی داشته باشند و از 85% تجارت به 85% تولید برسیم و در کارمان پیشرفت کنیم

بازدید : 6108

نماد اعتماد
logo-samandehi