مصاحبه با آقای فتح الهی : بسته بندی و خشک کردن سبزیجات

نام کار آفرین :آقای فتح الهی

نام شرکت : سبزان

نام محصول: بسته بندی و خشک کردن سبزیجات

تحصیلات:

 
بیشتر انسان ها در کودکی آرزو دارند که در بزرگسالی شخصی مفید باشند. من کودکی علاقه زیادی به پزشکی داشتم، اما چون برادرانم در قسمت فنی کار می کردند من نیز نزد آنها مشغول به کار شدم و همین باعث شد که از آرزوهایم دور شوم و به گروه فنی ها پیوستم ولی آرزو داشتم یک مبتکر باشم،   هیچ موقع در زندگی ساکن نبودم. در یک خانواده پرجمعیت متولد شدم، پدرم مدیر کارخانه ی راه سازی بود، به دلیل پشتکار و اعتماد به نفسی که داشتند الگوی خوبی برای من محسوب می شدند،   از وضعیت مالی خوبی برخوردار بودیم و هیچ کمبودی را احساس نمی کردیم، نزد برادرم مشغول کار شدم  و بعضی روزها هم تا نیمه شب  کار می کردم،   من از سن 14 سالگی  شروع به کارکردم.   حتی در دوران دانشگاه هم به قوطی سازی مشغول بودم.

در زندگی دوست دارم مفید باشم. اصل این کار از آن جایی شروع شد که من به یکی از کشورهایی که مسافرت کردم این محصول را دیدم و از آن جایی که در کشور ما نیز تقاضا برای آن وجود داشت، این کار را در کشور خودمان نیز پیاده کردم، سعی کردم تمام جزئیات کار را بررسی کنم مثلاً سبزیها را چگونه خشک کنیم که یک دانه چوب نداشته باشد و همچنین چگونه به مواد اولیه آن دسترسی داشته باشیم و بدین صورت به نتیجه دلخواه رسیدیم و تصمیم گرفتیم که خودمان در کشور تولید داشته باشیم و آن را بسته بندی کنیم.

در ابتدا، کارمان تولید ادویه ی کاری بود و ما از درآمد آنها استفاده می کردیم و بدین صورت بود که ما سرمایه را از کار بیرون آورده و استفاده کردیم که تا الان که به اینجا رسیدیم روی طرح توسعه خودش خرج شده یعنی از خودش درآمد در آوردیم و برای خودش خرج کردیم. در کار تولیدی خطراتی وجود دارد که ما می خواهیم آن را به حداقل برسانیم.

از آنجایی که تولید ما متنوع است در صورت ضعف یکی از قسمتها  میتوان به تولیدات دیگر رسیدگی بیشتر کرد و از طرفی چون تولیدات ما صادر می شوند همیشه در حال  چرخش کار هستیم و از طرفی ما خودمان را مقروض بانکها نکردیم و الان چیزی نداریم که با شکست مواجه شود.

ما برای گرفتن مجوز برای تولیداتمان ابتدا فکر می کردیم که با مشکل روبرو می شویم ولی آن چنان هم مشکل نبود،   ما یک تولید آزمایشی انجام می دهیم  و بعد برای گرفتن پروانه اقدام می کنیم.

ما برای شناسایی رقبا و وضعیت آن ها همه نوع  محصول از شرکتهای خاص را جمع آوری کرده و نمونه بر می داریم که از رقبا  عقب نمانیم و با ارائه محصول بهتری یک گام به جلو بر داریم.

موانعی که در راه هر تولیدی وجود دارد، نبودن پول نقد و بهره های اضافی است که روی پول می کشند.

از جمله نقاط ضعف کار ما می توان به دو نمونه اشاره کرد یکی به سبزیجاتی که درفصل خاص تولید می شوند و دیگری سلیقه کشاورز در انتخاب کشت نوع خاصی از سبزی است. در حال حاضر وامی رابه کشاورزان می دهند تا به کشت محصول بپردازند. به علت عدم تخصص برخی از کشاورزان ما پیشنهاد دادیم با ما مشارکت کنند که هر محصولی را که تولید کردند ما خریداری می کنیم اما در این زمینه همکار مورد نظر را به عمل نیاوردند که در نتیجه به هدف مورد نظر نرسیدیم.   

بازدید : 7325

نماد اعتماد
logo-samandehi