مصاحبه با هرایر شهبازیان : شرکت کاران


نام و نام خانوادگی: هرایر شهبازیان

نام محصول: انواع قطعات خودرو

شرکت: کاران

تحصیلات: فوق دیپلم مدیریت صنعتی

 در خانواده ی فقیری متولد شدم. پدرم معلم بود و به دلیل اینکه پر جمعیت بودیم، وضع مالی مان خوب نبود.
از همان دوران کودکی به دلیل وضعیت مالی بد خانواده ام، به دنبال کار رفتم و تصمیم گرفتم به هر نحوی که شده فعالیتم را طوری تنظیم کنم که جلوی ترک تحصیل خواهر و برادرانم را بگیرم و به وضع زندگی مان سر و سامان دهم. البته وضع اقتصادی ایران نیز در آن زمان بسیار خراب بود و من بیش از ده بار مکان کاری ام را در یک سال تغییر دادم چرا که همه جا، حقوق بسیار کم و ساده بود و در ابتدا به عنوان نظافت چی در یک کارخانه استخدام شدم و حدود 13 سال داشتم که متوجه شدم سد کرج حقوق خوبی به کارکنانش می دهد و من به آنجا رفتم ولی به خاطر کم سنی، مرا قبول نکردند تا اینکه در 16 سالگی زمانی که کارخانه برق احتیاج به یک شاگرد داشت من به کارگزینی مراجعه کردم ولی آنها به دلیل سربازی نکردن و نداشتن دیپلم مرا نپذیرفتند ولی گفتند برای کار ساده مناسب هستید لذا استخدام شدم.
با توجه به وضعیت مالی خانواده ام، بعد از ششم ابتدایی مدرسه را ترک کردم و به دنبال کار رفتم بعد از چند ماه، تحصیلاتم را با نام نویسی در آموزشگاه ادامه دادم ولی متأسفانه در ماه دوم به دلیل عدم پرداخت شهریه، آموزشگاه را ترک نمودم و فکر کردم که تنها راه حل ادامه تحصیل این است که کار کنم و توانستم دیپلم بگیرم و سپس فوق دیپلم مدیریت صنعتی را گذراندم و یک دوره ی مکاتبه ای الکترونیک را هم از آمریکا گرفتم و علاقه ی من به رشته ی الکترونیک بود ولی از آنجایی که برادر بزرگم به کارهای مکانیکی علاقه ی شدیدی داشتند و کارها را ابتکاری انجام می دادند و پیشنهاد همکاری با ایشان باعث شد که من از رشته ام منحرف شوم و در صنعت ریخته گری وارد شوم. کار را شروع کردیم و امروز یکی از دایکاست کاهای معروف ایران هستیم از نظر کمی و کیفی بیشترین مقدار قطعات دایکاست را در ایران تولید می کنیم و در حال حاضر طراحی قالب، ساخت قطعه، تولید قطعه، Finishing قطعه را در کارگاه انجام می دهیم.                            
در حال حاضر ریخته گری را استخوان بندی صنعت می گویند و دایکاست استخوان بندی صنعت است و هر صنعتی را که بخواهید انجام دهید، یکی از نیازهایشان ریخته گری است یکی از افتخارات ما این است که علاوه بر کارهای ابتکاری و پیشرفته در صنعت دایکاست، توانسته ایم یک مقداری به صنایع خودرو سازی خدمت کنیم. به طوری که در طی این 37 سال ما 360 تکنسین تربیت کرده ایم که اینها از سرمایه های مملکت می باشد این کار به طور فامیلی اداره می شود و اخوی ها هر کدام در رأس یک کار هستند و کارخانجات دایکاست ما را اداره می کنند.
در حال حاضر 60% تولیدات ما مربوط به صنایع خودرو، 20% مربوط به صنایع گاز سوز، حدود 10% مربوط به صنایع الکترونیک و 10% مربوط به صنایع کشاورزی و صنایع مختلف است.
اولین کارخانه بزرگی که ما خریدیم، کارخانه کاران بود،   البته کارخانه ورشکسته بود. در حال حاضر صنعت اتومبیل سازی و ساخت قطعات در حال جهانی شدن است به طوری که کمپانی های بزرگ برای ساخت، طراحی و مونتاژ اتومبیل با هم ادغام می شوند و با جهانی شدن قطعه سازها در طراحی، ساخت و مونتاژ اتومبیل همکاری می کنند و ایران یکی از کشورهایی است که بایستی وارد قطعه سازی می شد و اگر ما کل ظرفیت مان را به قطعه سازی در اتومبیل اختصاص می دهیم می توانیم وارد جامعه ی قطعه سازان در جهان شویم و این امکان در ایران است.
در چند سال اخیر موفق شدیم گرید A را از ساپکو گرفته و سپس ISO 9002 و ISO TS را بگیریم و توانسته ایم دو قطعه را به فرانسه (شرکت ساژن) صادر کنیم و در حال فعالیت برای صادرات به ایتالیا می باشیم. دو بار با ایتالیا عقد قرارداد داشتیم ولی اختلاف قیمت در مواد اولیه ما را منع کرد چرا که متضرر می شدیم و عواملی که در صادرات و رقابت با تولید کنندگان برای ما ایجاد میکند عبارتند از: 1- بهره ی بانکی 2- قیمت مواد اولیه و عوارض موجود روی قطعه و مواد اولیه 3- مالیات. و اگر در این سه عامل تغییراتی بدهند، قطعه سازان نه تنها می توانند قیمت را به کمتر از قیمت مشابه خارجی سوق دهند بلکه می توانند صادرات هم داشته باشند و این بزرگترین معضلی است که برای تولید کنندگان داخلی در صنعت قطعه سازی وجود دارد.
البته قابل توجه است که ما یکی از بزرگترین تولید کننده کمی و کیفی قطعات دایکاست در ایران هستیم و توانسته ایم استانداردها را کسب کنیم و مانند ساژن فرانسه قطعه صادر نمائیم و این قطعات مورد قبول قرار گیرد

بازدید : 6667

نماد اعتماد
logo-samandehi