مصاحبه با ابولفضل علیخانی: صنعت اکواریوم

و چه تنهاست ماهی کوچک...


در زمانه‌ای که دنیا و اجتماع بیرونی پر از استرس و آشفتگی است داشتن خانه‌ای دنج و ساکت برای تجدید قوا نعمت بزرگی محسوب می‌شود، حالا تصور کنید در گوشه‌ای از این خانه دنج آکواریوم کوچکی که نشانه‌ای از دریای آبی دارد نیز وجود داشته باشد، اما آنچه مسلم است از آنجا که نگهداری و سرویس کردن آکواریوم‌ها دردسرهای مخصوص خود را دارد، بیشتر افراد قید آکواریوم‌داری را می‌زنند.
نکته جالب این است با این که در حدود 80سال از ابداع آکواریوم می‌گذرد اما شیوه نگهداری آکواریوم در ایران هنوز به همان شکل سنتی است. البته شاید همین مساله باعث شده که بر خلاف سایر کشورهای اروپایی که از هر دو سه خانه یکی از آنها دارای آکواریوم است در ایران چنین چیزی نباشد. شرکت آب‌سکون به عنوان اولین شرکت ثبتی ایران در زمینه ساخت و ساز آکواریوم از سال 1371فعالیت‌های گسترده‌ای برای فرهنگ‌سازی در استفاده از آکواریوم به انجام رسانده است. ابوالفضل علیخانی، مدیرعامل این شرکت از دلایل حضورش در این عرصه چنین می‌گوید: از جمله بزرگ‌ترین اهداف شرکت در گذشته و حال تغییر اذهان عمومی نسبت به فرهنگ استفاده از آکواریوم بوده است زیرا امروزه در دنیا، علی‌الخصوص در اروپا آکواریوم به صورت یک جزء اصلی در ساختمان‌های مدرن و مراکز عمومی، ادارات و منازل در آمده است و با توجه به این که روان‌شناسان بزرگ دنیا در مورد تاثیرات مفید آکواریوم بر آرامش اعصاب و روان پس از یک روز کاری سخت، توصیه‌های بسیاری کرده‌اند دیگر تقریبا جایی را پیدا نمی‌کنید که در گوشه‌ای از آن یک آکواریوم نباشد.
علیخانی در پاسخ به این سوال که پس چرا با تمام این گفته‌ها هنوز دیوارهای خانه‌هایمان خالی از حضور حجم آبی‌رنگ آکواریوم است، می‌گوید: به دلیل در پیش گرفتن عملکردهای سطحی در خصوص این صنعت از یک طرف و از طرفی عدم اطلاع مردم از اثرات سودمند روانی (که این هم ناشی از عدم وجود اطلاعات کافی و علمی از این صنعت می‌شود)این صنعت در ایران از جایگاهی که در سایر کشورها برخوردار است، برخوردار نیست. اتاقک‌های شیشه‌ای با صدای اقیانوس‌
شرکت آب‌سکون در راستای مدرن کردن صنعت آکواریوم و خارج کردن آن از روش سنتی برای اولین بار در ایران اقدام به نصب سیستم فیلتراسیون و کنترل خودکار روی پروژه‌های خود کرده است تا بلکه فضای مناسبی را برای این آبزیان مهاجر فراهم کند. علیخانی در توضیح بیشتر می‌گوید: این کار دوام اکوسیستم آکواریوم را حداقل تا مدت 5سال بیمه می‌کند که این روش تا قبل از این در هیچ آکواریومی در ایران اجرا نشده است. از این گذشته شرکت همواره به دنبال نوآوری بوده است و سعی کرده از تجربه پیشکسوتان، چه داخلی و چه خارجی به منظور برداشتن قدم‌های بعدی استفاده کند و تنها به دنبال شکل‌های قبلی نباشد و همواره سعی کرده آکواریوم در شکل‌های کاربردی و جدید ارائه کند که از آن جمله می‌توان به آکواریوم به صورت میز غذاخوری، آکواریوم زمینی جهت کف، آکواریوم تونلی جهت ورودی‌ها و آکواریوم شکل میز تلویزیون و صدها طرح دیگر که هم اکنون جزو تولیدات این شرکت می‌باشند، اشاره کرد.
به اعتقاد مدیرعامل شرکت آب‌سکون در تمامی این طرح‌ها سعی شده است در کنار زیبایی آکواریوم کاربری نیز برای آن در نظر گرفته شود که خود ایجاد انگیزه‌ای در استفاده از آن است.
صنعت آکواریوم یا تجمل‌گرایی؟ !
مسلم است مطابق معمول همیشه که ورود هر صنعت جدید با یکسری مقاومت‌هایی روبه‌رو است این صنعت هم از این قاعده مستثنی نیست، چرا که برخی استفاده از آن را به نوعی لوکس گرایی یا تجمل گرایی می‌دانند. علیخانی در رد این ادعا که از سوی برخی افراد ارائه می‌شود، می‌گوید: ما با یک بینش کاملا تحقیقی و پژوهشی وارد این کار شده‌ایم و مسلما حاصل این تلاش‌هایمان در فرهنگ‌سازی و تغییر این گونه ذهنیت‌ها بی‌نتیجه نبوده، چرا که الان اوضاع به گونه‌ای است که خیلی از بخش‌های دولتی، ارگان‌ها و سازمان‌ها استقبال چشمگیری از این صنعت می‌کنند و در این راستا مکانی را برای نصب آکواریوم در نظر می‌گیرند.
احساس مشترک با ساکنان دریا
وقتی در دفتر مرکزی شرکت آب‌سکون نشسته‌ای و به نمونه‌های آکواریومی که روبه‌رویت است می‌نگری، علاوه بر این که احساس فوق‌العاده ای از آرامش را القا می‌کند این تصور را ایجاد می‌کند که تمامی محتویات درون آن به غیر از ماهی‌ها همه برگرفته شده از دریا و طبیعی هستند.
علیخانی می‌گوید: در این راستا ما قسمتی از دریا را به گونه‌ای شبیه‌سازی کرده‌ایم که کاملا مثل نمونه طبیعی آن است اما ما در کل در این زمینه وارد بخش جدیدی شده‌ایم، ما با همکاری چندین شرکت که شخصا روی فیلتراسیون آکواریوم کار می‌کنند، یکسری از فیلترهای تخصصی آکواریوم را شبیه‌سازی کردیم که این فیلترها تحت نظارت شرکت قابل تولید است.
علاوه بر این در زمینه دکوراسیون داخلی این آکواریوم‌ها مجموعه بسیار کاملی از سازه‌های شیشه‌ای طراحی کرده‌ایم. به اعتقاد علیخانی، استفاده از این آکواریوم‌ها با در نظر گرفتن کاربری‌شان به لحاظ تجدید روحیه و انرژی‌زایی می‌تواند بسیار به لحاظ اقتصادی قابل توجیه باشد.
داستان به خانه آمدن دریا
علیخانی در دفاع از این محصولات شرکت به لحاظ ایمنی و دوام محصول می‌گوید: تمامی ایده‌ها و طرح‌های اجرا شده توسط شرکت ابتدا کاملا از نظر فنی و مهندسی بررسی می‌شود و پس از تایید وارد مرحله ساخت مقدماتی می‌شود که پس از آزمایش و اطمینان کامل از ایمنی و دوام محصول، وارد مرحله ساخت نهایی می‌شود.
دریایی در آن سوی مرزها
کمی جای تاسف است که خلاقیت‌ها و نوآوری‌های این شرکت در خارج از کشور بیشتر مورد استقبال قرار گیرد. گرچه در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت و ساختمان که چندی پیش برگزار شده بود مخاطبان غیر حرفه‌ای صرفا به لحاظ زیباشناسی جذب این غرفه شده بودند اما واقعیت این است که محصولات این شرکت در کشورهای دبی و امارات با استقبال گسترده‌تری مواجه شده است.
علیخانی می‌گوید: شرکت آب‌سکون پس از شرکت در نمایشگاه‌های متعدد بین‌المللی داخلی در سال 1380 در فستیوال دبی در کشور امارات به عنوان یکی از نمایندگان ایران شرکت کرد که خوشبختانه محصولات شرکت با استقبال عمومی روبه‌رو شد و هم اکنون مدت سه سال است که شعبه امارات شرکت با نام مرکز نوآوری‌های خلیج در دبی مشغول به فعالیت استمدیر شرکت آب‌سکون در پاسخ به این سوال که این شرکت تاکنون چه پروژه‌های شاخصی را در این کشورها به مرحله اجرا رسانده است، می‌گوید: از جمله این پروژه‌ها می‌توان به ساخت بزرگ‌ترین آکواریوم شیشه‌ای دنیا به شکل استوانه‌ای با قطر 3 متر و ارتفاع 5/3 متر در ویلای شیخ الغدیر در خوانیج و آکواریوم هشت ضلعی شیشه‌ای به قطر 5 متر و ارتفاع 5/2 متر در ویلای شیخ عبدا... در راس‌الخیمه اشاره کرد که هم اکنون نیز پروژه عظیمی به شکل تونل جهت ورودی فاز جدید بیمارستان ایرانیان در دبی در حال اجرا است.
آکواریوم هم افق زیبایی دارد
وقتی علیخانی از برنامه‌های آتی این شرکت می‌گوید، به افق‌های آینده صنعت آکواریوم در ایران امیدوار می‌شویم. به این که روزی برسد که در تک تک خانه‌های ایرانی و اداره‌جات و سازمان‌ها آکواریوم زیبای بی‌دردسر و مدرنی وجود داشته باشد. علیخانی با اشاره به این که در آینده‌ای نزدیک شعبه سوم شرکت در یکی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس تاسیس خواهد شد، می‌گوید: از هم اکنون نام شرکت به عنوان یکی از شرکت کنندگان قطعی نمایشگاه 2004 AQUARAMA در سنگاپور که مرکز بزرگ‌ترین گردهمایی صنعت آکواریوم در جهان است به ثبت رسیده، ضمن این که در آینده‌ای نزدیک ماهنامه آکواریوم به منظور افزایش آگاهی عمومی نسبت به این صنعت زیبا در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی به چاپ خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت آب‌سکون در نهایت در خصوص چشم‌اندازهای روشن این صنعت می‌گوید: ما امیدواریم که این صنعت به جایگاهی که واقعا درخور و لیاقتش است برسد که در صورت رسیدن به این جایگاه غیر از تاثیرات روان‌شناسی، می‌تواند بسیار صنعت اشتغال‌زایی باشد. چرا که بحث طراحی سیستم‌های آکواریوم‌ها که 15 گرایش مهندسی را جذب می‌کند و بحث اجرایی این صنعت که با مشاغل بسیاری می‌تواند در ارتباط باشد همه و همه مفید و اشتغال‌زا هستند

بازدید : 12364

نماد اعتماد
logo-samandehi