زندگینامه آقای میر سعید مختاری موسوی

میر سعید مختاری موسوی کارآفرین برتر ملی در بخش صنعت
مدیر عامل شرکت همدان ماشین
موضوع کسب و کار: تولید دستگاه سنگ شکن متحرک
تحصیلات: لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه تبریز

در سال 1355 در شهر همدان متولد شدم. پدرم مهندس مکانیک و مادرم معلم است.
در سال 1373 موفق به اخذ مدرک دیپلم هنرستان در رشته مدل‌سازی در همدان شده، سپس تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته مدیریت صنعتی در دانشگاه تبریز ادامه داده، در سال 1378 موفق به اخذ مدرک لیسانس شدم. در دوران نوجوانی، زمانی که به هنرستان می‌رفتم، کارگاه کوچکی راه‌اندازی کردم که در آن فیلترهای هواکش ماشین را تولید می‌کردم و می‌فروختم در آمدم نیز در حدی بود که امورات یک نوجوان 15، 16 ساله با آن می‌گذشت. این کارگاه هم‌اکنون نیز دایر است و تعدادی از نوجوانان هنرستانی در آن مشغول به کار هستند و با درآمد حاصل از آن، امورات خود را می‌گذرانند.
در دوران دانشجویی نیز به دلیل علاقه شدید به کار، به عنوان ناظر در شرکت نوین موتور تبریز مشغول به کار شدم. با کار در شرکت شکوه شاهد که پروژه تاسیسات آسفالت و سنگ شکن را انجام می‌داد و علاوه بر آن سابقه کار پدرم در طراحی ماشین‌آلات ثابت معدنی، متوجه این نکته شدم که نیاز جاده‌ای کشور به اتوبان‌سازی هر روز بیشتر احساس می‌شود.
با تجربه‌ای که از کار در شرکت‌های تاسیسات راه و ساختمان به دست آورده بودم، متوجه شدم پیمانکاران پس از پایان هر پروژه به سبب از بین رفتن ماشین آلات ثابت، متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند و هر پیمانکار بایستی پس از اتمام پروژه از تمامی‌هزینه‌های ثابتی که بابت ماشین آلات انجام داده، چشم‌پوشی کند. در نتیجه به فکر ساخت دستگاه سنگ شکن افتادم که قابل جا به جایی باشد. متاسفانه عدم وجود نقدینگی، شرایط دشواری را برایم ایجاد کرد تا این‌که مجبور شدم برای ساخت و راه‌اندازی این ماشین‌آلات متحرک، مقداری از سهام شرکت خود را به بستگان درجه یک خود بفروشم. از آنجا که مبلغ حاصله برای تامین هزینه‌های اولیه این کار کافی نبود، مجبور شدم مقداری از مبلغ مورد نیاز را وام بگیرم. با مشکلات فراوان و پس از پیگیری‌های مداوم به‌رغم تصور منفی بسیاری از همکاران، موفق شدم این دستگاه را بسازم، اما این پایان مشکلات من نبود. شناسایی پیمانکاران بزرگ و متقاعد کردن آنها برای استفاده از دستگاه سنگ‌شکن متحرک مشکل بعدی من بود که با تلاش و صرف وقت بسیار توانستم به این امر نایل آیم. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه، قابلیت جا به جایی آن و استهلاک بسیار کم این دستگاه به سبب استفاده از آلیاژهای مختلف در طراحی و ساخت آن می‌باشد. تولید 400 تن سنگ در ساعت نیز از دیگر ویژگی‌های این دستگاه است.
پس از شناسایی پیمانکاران ایرانی کارم را محدود به ایران نکرده، با شناسایی کشورهایی که جاده‌سازی و اتوبان سازی در اولویت برنامه‌هایشان قرار دارد سعی کردم از طریق اینترنت، پیمانکاران آن کشورها را پیدا کرده تا بتوانم برای فروش دستگاه‌ها با آنها مذاکره کنم. با استفاده از اینترنت این پیمانکاران را شناسایی کرده، با آنها مکاتبه می‌کنم که البته کار دشواری است چون به ازای هر 100 مکاتبه معمولا 10 پیمانکار پاسخ می‌دهد و تنها می‌شود با یکی از آنها برای فروش مذاکره کرد. به دلیل هزینه بالای برگشت دستگاه‌های معیوب به ایران برای تعمیر معمولا به ازای هر دستگاهی که صادر می‌کنم 2 الی 5 نیروی کار ایرانی را آموزش داده، آنها را با نحوه کار و تعمیر احتمالی دستگاه آشنا می‌کنم به طوری که هم اکنون به ازای هر دستگاه سنگ شکن، 2 الی 5 نیروی کار ایرانی نیز آموزش داده می‌شوند و به کشور مقصد راهی می‌شوند که این کار به نوعی ارزآوری را به همراه دارد. هم‌اکنون دستگاه‌های تولیدی اینجانب به کشورهای مختلف عمدتا، کشورهای آفریقایی نظیر اتیوپی، سودان و امارات متحده عربی، صادر می‌شود.
به دلیل سخت کوشی پدرم و سعی و تلاش‌های بسیار، همواره سعی کردم با الگوبرداری از ایشان که در کارهایم مثمر ثمر بوده، با تلاش و پشتکار به اهداف خود برسم. در شرکت همدان ماشین، هم اکنون 33 نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند. از دیگر برنامه‌های من ساخت کارخانه آسفالت و سنگ شکن سیمان است با ساخت این کارخانه، پیمانکاران مختلف، دیگر مجبور نیستند آسفالت را از نقاط دور افتاده به مکان مورد نظر حمل کنند زیرا که این امر باعث سرد شدن آسفالت و کاهش کارآیی آن می‌شود. آقای مختاری موسوی عدم اعتقاد پیمانکاران را به دستگاه‌های ساخت ایران از مهم‌ترین دغدغه‌های خود برای طرح توسعه کسب و کار خویش می‌داند.

بازدید : 10833

نماد اعتماد
logo-samandehi